Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

  W regionach, które dysponują ok. 40 proc. całkowitej alokacji funduszy UE dla Polski zakontraktowano dotychczas tylko 8 proc. środków. Najgorzej jest  w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim.


Po praktycznie straconym poprzednim roku, w 2016 r. inwestowanie funduszy unijnych 2014-2020 zdecydowanie przyspieszyło. Jak poinformował resort rozwoju do połowy października br. ogłoszono nabory na kwotę 149 mld zł, co wyczerpuje prawie połowę dostępnych środków z UE na politykę spójności. Podpisano już umowy o wartości 74,2 mld zł.
Według MR największe przyspieszenie inwestowania środków unijnych dotyczy programów krajowych, którymi zarządza resort rozwoju. Wolniej rozpędzają się natomiast programy regionalne, za które odpowiadają samorządy wojewódzkie.
W programach krajowych wykorzystanie dostępnych środków w podpisanych umowach waha się, w zależności od programu, od 13,6 proc. do 33 proc. W regionach, które dysponują ok. 40 proc. całkowitej alokacji dla Polski (tj. ponad 31 mld euro), zakontraktowano dotychczas ok. 8 proc. środków. Zaledwie trzy regiony podpisały umowy na więcej niż 10 proc. przyznanych im funduszy: pomorskie, wielkopolskie i opolskie.
Na bardzo niskim poziomie, nie wyższym niż 3 proc., jest wykorzystanie funduszy w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim.
Ministerstwo zaznacza, że nadal trwają prace nad usprawnieniem i uproszczeniem procedur, jeśli chodzi o ubieganie się o fundusze i realizację projektów w aktualnie realizowanych formach wsparcia. Chodzi o to by fundusze unijne szybciej trafiały do gospodarki, a sposób ich przyznawania był przyjazny dla beneficjentów. Pod tym kątem przygotowywany jest specjalny pakiet rozwiązań, który zostanie zaprezentowany już w najbliższych tygodniach.

 

Źródło: www.samorzad.pap.pl