Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

Wojt Slawomir Bialkowski

almanach 84

 

Sławomir Białkowski od 5 kadencji sprawuje urząd Wójta Gminy Zakrzew. W latach 1981-1986 studiował rolnictwo w Akademii Rolniczej w Lublinie. Swoje kwalifikacje podwyższał też na Uniwersytecie Warszawskim (zarządzanie samorządem) oraz na kursach z zakresu dotacji unijnych. Odbył praktyki i staże zagraniczne w gospodarstwach rolnych na terenie: Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii i Norwegii). Od 1998 r. założył i przez 3 lata prowadził cegielnię.
Sławomir Białkowski to osoba, która od 20 lat aktywnie działa na wielu płaszczyznach przyczyniając się do rozwoju swojej gminy – będącej wśród liderów gmin wiejskich w pozyskiwaniu funduszy unijnych i w stosunku do wpływu na rozwój infrastruktury.

W ostatnich latach w gminie przeprowadzono liczne inwestycje. Budowa i modernizacja wielu kilometrów dróg lokalnych. Budowy i rozbudowy budynków oświatowych wraz z infrastrukturą sportową m. in. budowa wspaniałe wyposażonego przedszkola samorządowego na 200 dzieci. Największym przedsięwzięciem jest budowa nowoczesnej szkoły podstawowej w Bielisze wraz z pełnowymiarową sala gimnastyczną, kompleksem boisk sportowych oraz nowocześnie wyposażonych sal. Ponad 300 dzieci rozpoczęły naukę we wrześniu 2017 r. Wójt przykłada dużą wagę do ochrony środowiska, służą temu liczne inwestycje w tym zakresie. Gmina jest już w pełni zwodociągowana, do kanalizacji podłączonych jest ponad 1100 gospodarstw. Ostatnio zostały zmodernizowane stację uzdatniania wody w Zakrzewie i w Dąbrówce Podłężnej. Gmina jest w trakcie realizacji dużego projektu unijnego podłączenia ok. 1000 mieszkańców całej pod radomskiej miejscowości Janiszew.

Włodarz Gminy Zakrzew dba o rozwój kulturalny mieszkańców dzięki prężnie działającemu Gminnu Centrum Kultury, Informacji i Edukacji w Zakrzewie, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. W tym roku rozpoczęła budowa Centrum Wsi w Milejowicach – z boiskiem sportowym i placem zabaw. Centrum ma być miejscem, gdzie wolny czas będą mogli spędzać wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli. Na terenie gminy mamy już sześć takich świetlic. Poza tym staramy się pomagać w rozwijaniu aktywności fizycznej mieszkańców gminy - tworzymy trasy nordic walking i siłownie zewnętrzne Wielką atrakcją turystyczną stał się utworzony w Taczowie, przestrzenny Park Historyczny z Rycerzami Bogurodzicy, dioramą obrazu Bitwy pod Grunwaldem i głazem z płaskorzeźbą „Hołd Pruski”. W ramach tego historycznego kompleksu powstało Muzeum Etosu Rycerskiego z działającą Kuźnia Powały.

Dzięki działaniom p. Sławomira Białkowskiego Gminę Zakrzew można śmiało określić nazwą liderem wśród gmin regionu - ze względu na liczne wyróżnienia. Po zdobyciu trzeciego miejsca w kategorii Mazowiecka Gmina 2009 Roku - Gmina Wiejska, otrzymała również tytuł Lidera Regionu 2009 r. w kategorii samorząd gminny w konkursie ogłoszonym przez Regionalną Galę Biznesu. Laureatem Gali Biznesu został również wójt Białkowski - który otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Wójt 2009 roku. Kolejną zacną nagrodą jest tytuł Zasłużony Promotor Agrobiznesu RP 2016. Również w 2016 r. p. Sławomir Białkowski został odznaczony Medalem Zasług dla Policji. Przyznane wyróżnienie to efekt podejmowanych przeze wójta działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego, zaangażowanie w akcje prewencyjne i edukacyjne mazowieckiej Policji, między innymi „Zabłyśnij na Drodze”, „B&N - B jak Bezpieczny, N jak Niechroniony", „Mazowieckie Forum Profilaktyki i Promocji Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”.