Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

Herb Miasta Wejherowa

almanach 98

 

Urząd Miejski w Wejherowie
Plac Jakuba Wejhera 8
84-200 Wejherowo
tel. 58677 70 19, fax. 58 672 12 57
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona internetowa: www.wejherowo.pl

Miasto Wejherowo jest gminą miejską, posiada osobowość prawną i stanowi wspólnotę samorządową obejmującą wszystkich jego mieszkańców mających miejsce zamieszkania na terenie miasta. Wejherowo zajmuje obszar o powierzchni 26,99 km2.
Wejherowo posiada prawa miejskie na mocy przywileju Jana Kazimierza nadanego 13 stycznia 1650 roku w Malborku i potwierdzonego przez króla Jana III Sobieskiego w 1696 roku.
Pieczęć Wejherowa jest okrągła o średnicy 41 mm, z wyobrażeniem stylizowanego herbu Miasta okolonego napisem: „Sigillum Civitatis Weiheropolitanae”, co na język polski przekłada się: „Pieczęć Miasta Wejherowa”.
Herbem Wejherowa jest biały krzyż rycerzy maltańskich w polu niebieskim otoczony wieńcem z liści wawrzynu, w środku zawierający czerwoną różę.
Flagą Miasta jest niebiesko-biały, prostokątny płat tkaniny, o proporcjach boków 3 x 5 obustronnie jednakowy, jednak przy drzewcu barwy niebieskiej, przy czym na niebieskim polu znajduje się biały krzyż rycerzy maltańskich w środku zawierający czerwoną różę.
Miasto Wejherowo posiada hejnał skomponowany w 1993 roku przez prof. Marka Rocławskiego.
Liczące ponad 47 tys. mieszkańców Wejherowo leży przy głównej trasie Gdańsk – Szczecin. Połączenia kolejką SKM oraz pobliska obwodnica, umożliwia w szybkim czasie dotarcie do każdego miejsca w Trójmieście, zarówno do portów, bazy promowej jak i lotniska w Rębiechowie. Miasto posiada sprzyjający wypoczynkowi klimat ukształtowany przez wpływ Morza Bałtyckiego i pobliskie masywy leśne
z licznymi jeziorami. Wejherowo jest dobrym punktem wypadowym dla turystów pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych, zarówno w kierunku pasa nadmorskiego, jak i Trójmiasta oraz Kaszub. Historyczna stolica obszaru określonego jako ziemia wejherowska, niegdyś siedziba powiatu morskiego, w okresie powojennym zaplecze pracowników dla Trójmiasta, dzisiaj nosi zupełnie inny charakter. Zmienia swoje oblicze dzięki mądrym i ambitnym planom obecnych władz miasta. Walorami miasta jest istnienie w jego granicach instytucji o charakterze regionalnym lub o zasięgu oddziaływania wykraczającym poza powiat. Dziś Wejherowo jest centrum kultury regionalnej, bogatym w zabytki, chętnie odwiedzanym przez turystów, miastem rozwijającego się sektora handlowo-usługowego i budownictwa mieszkaniowego. Wejherowo to miasto z różnorodną ofertą edukacyjną i wypoczynkowo-rekreacyjną.