Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

logo

almanach 106

 

Gmina Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
43-365 Wilkowice
tel. 33 499 00 77
www.wilkowice.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gmina Wilkowice położona malowniczo na pograniczu Beskidu Śląskiego i Małego oraz Kotliny Żywieckiej. Znajduje się w południowej części woj. Śląskiego. W jej skład wchodzą trzy sołectwa: Bystra, Meszna oraz Wilkowice. Przez gminę przebiegają ważne szlaki komunikacyjne (droga ekspresowa S1, dwie drogi wojewódzkie, linia kolejowa relacji Katowice – Zwardoń) i turystyczne (liczne szlaki górskie).

Ciągłemu rozwojowi ulegają warunki do uprawiania bezpiecznej turystyki pieszej, kolarstwa górskiego i narciarstwa biegowego. Infrastrukturę sportową i rekreacyjną podlegającą pod Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji stanowią dziś kompleks boisk sportowych o nawierzchni trawiastej i syntetycznej, ścianka wspinaczkowa, narciarskie trasy biegowe na Magurce Wilkowickiej, siłownie zewnętrzne, kompleks skoczni narciarskich HS19 i HS31, place zabaw oraz malowniczo usytuowany stadion lekkoatletyczny. Nie bez znaczenia pozostają doskonałe warunki do uprawiania sportu stworzone przy placówkach oświatowych. Korzystne warunki dla rozwoju sportu przekładają się na wyniki reprezentantów naszej Gminy w licznych dyscyplinach sportowych (piłka nożna i ręczna, siatkówka, skoki narciarskie, biegi narciarskie).

W ostatnim 10-leciu rozwinięta została także sieć placówek kulturalnych z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” na czele. GOK podlegają Meszniański Ośrodek Kultury „Nad Borami”, „Stara Szkoła” w Huciskach, Izba Regionalna „Stara Stolarnia” oraz utworzona w 2016 r. Galeria Sztuki Regionalnej, zawierająca zbiory znamienitych artystów sztuki ludowej z naszego regionu (także mieszkańców Gminy). Coraz aktywniej w sferze kultury działa również Gminna Biblioteka Publiczna wraz z podległymi filiami.

Gmina Wilkowice sprzyja rozwojowi aktywności społecznej – działa tu kilkadziesiąt stowarzyszeń i 3 kluby sportowe, które efektywnie wykorzystują środki przeznaczone na realizację zadań publicznych. Dzięki tej współpracy corocznie na terenie Gminy Wilkowice organizowanych jest wiele imprez o charakterze cyklicznym.

Gmina Wilkowice dba również o rozwój przedsiębiorczości – działa tu strefa aktywności gospodarczej, w której ulokowanych jest 11 dużych firm, a docelowo tereny przeznaczone pod przemysł i usługi pozwolą łącznie ulokować ich ok. 20. Inwestycje te przyczyniły się do powstania nowych miejsc pracy, z których korzystają nie tylko mieszkańcy Wilkowic, ale także gmin sąsiednich. Na stworzenie i uzbrojenie strefy oraz budowę infrastruktury drogowej Gmina pozyskała z UE i Budżetu Państwa łącznie ok. 4,1 mln zł.

Obecnie Gmina Wilkowice realizuje swoją największą i najważniejszą inwestycję dot. budowy kanalizacji sanitarnej o łącznej długości 76,96 km. Na ten cel pozyskano 58,4 mln zł dofinansowania UE, przy całkowitej wartości projektu ponad 113,9 mln zł. Projekt pozwoli na skanalizowanie 92% powierzchni gminy będącej gminą podgórską.

Gmina nie ustaje w działaniach, przyczyniających się do rozwoju infrastruktury oraz wzrostu jej atrakcyjności i zadowolenia mieszkańców. Ochoczo podejmuje nowe inicjatywy - jedną z nich było utworzenie z pozostałymi gminami powiatu bielskiego Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego. Jest także członkiem Stowarzyszenia „Region Beskidy”, Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania”, Konwencji Karpackiej. Aktywnie rozwija współpracę z gminami partnerskimi – z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za aktywność Gmina Wilkowice była wielokrotnie nagradzana w ostatnich latach.