Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

Herb

almanach 110

 

Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą
ul. Graniczna 2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
tel. +48 95 727 81 00
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kostrzyn.pl

Kostrzyn nad Odrą to miasto położone w północno-zachodniej części województwa lubuskiego, zamieszkiwane przez blisko 18 tys. mieszkańców. Niewątpliwie, jednym z największych atutów Kostrzyna nad Odrą jest jego położenie geograficzne oraz dostępność komunikacyjna. Tu, nad Odrą i Wartą, znajduje się newralgiczny węzeł komunikacyjny całej środkowej Europy, kolejowy i drogowy, między wschodem i zachodem kontynentu. Miasto dzieli zaledwie 80 kilometrów od stolicy Niemiec – Berlina.
Kostrzyńska Starówka to miejsce o niepowtarzalnym klimacie, legitymujące się niezwykłą historią. Dawne Stare Miasto ze swoim zamkiem, ratuszem, kościołem parafialnym i rynkiem było perłą architektury. Jego pomniki i muzea upamiętniały osobiście związane z nim historyczne postacie: Margrabiego Jana, Wielkiego Elektora, Fryderyka Wielkiego. Starówkę zamykała w sobie niczym kunsztowna rama renesansowa twierdza. Wojna przyniosła jej kompletną zagładę, ostały się z niej ledwie dolne partie budynków, obecnie oczyszczona i udostępniona turystm sieć ulic, przetrwały również, choć bardzo uszkodzone, fortyfikacje. W jego obecnym kształcie teren ten nie ma precedensu w skali całego kontynentu.
Pozostałości twierdzy Kostrzyn, której budowę zapoczątkowano w XVI w., są obecnie największą atrakcją turystyczną miasta. Warownię wznieśli włoscy inżynierowie, później rozbudowywali ją i modernizowali specjaliści z Holandii i Francji. Z najstarszych dzieł warownych zachowały się do dziś bastiony Król i Filip wraz z odcinkami łączących je kurtyn, poza tym również kilka młodszych dzieł, wzniesionych w okresie od XVII do XIX w.: bastion Brandenburgia, rawelin August Wilhelm, bramy Chyżańska i Berlińska, zamykające fosy grodze, dzieło rogowe na Gorzynie. Obecnie w zrewitalizowanej Bramie Berlińskiej zasięgnąć można informacji o historii i atrakcjach Starego Miasta. Odbudowano również Bramę Chyżańską na przeciwległym krańcu twierdzy, a położony obok niej zrewitalizowany Bastion Filip jest miejscem stałej ekspozycji prezentującej historię miasta i twierdzy.
Atrakcją przyrodniczą Kostrzyna nad Odrą jest niewątpliwie Park Narodowy „Ujście Warty”. Jest to jeden z najmłodszych parków narodowych w Polsce, został utworzony bowiem w 2001 roku. Na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty” zaobserwowano ponad 279 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, np.: bączek, ohar, cyraneczka, mewa mała, kulik wielki. Obecny krajobraz Parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Istniejące tu aktualnie zbiorowiska roślinne są typowe dla zagospodarowanych rolniczo dolin dużych rzek nizinnych. Do pierwotnego charakteru roślinności nawiązują zarośla wierzbowe, wykształcające się wtórnie przy korycie Warty zbiorowiska lasów łęgowych, a także pojedyncze, okazałe wierzby i wiązy.
Od 2004 roku nieodłącznym elementem kalendarza wydarzeń kulturalnych miasta jest festiwal „Przystanek Woodstock” (od 2018 organizowany pod nową nazwą - Festiwal Pol’and’Rock”). Jest to wydarzenie muzyczne i artystyczne organizowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W założeniu impreza ta jest podziękowaniem dla wolontariuszy za ich pracę podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co roku na muzycznych scenach festiwalu występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i świata.
Na terenie miasta funkcjonuje od 20 lat Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. KSSSE jest najszybciej rozwijającą się polską specjalną strefą ekonomiczną, zarówno pod względem finansowym, jak i terytorialnym. Po ostatnim rozszerzeniu obejmuje ok. 2,2 tys. ha i jest zlokalizowana w kilkudziesięciu miejscowościach województwa lubskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Wśród głównych inwestorów działających w Kostrzynie nad Odrą na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej SSE znajdują się takie firmy jak: ICT Poland Sp. z o.o. (Włochy) , Arctic Paper Kostrzyn S.A. (Szwecja),Teleskop Sp. z o.o. (Belgia), Hanke Tissue Sp. z o.o. (Niemcy), Olsa Sp. z o.o. (Włochy), Wende Sp. z o.o. (Estonia), Taconic Sp. z o.o. (USA). Nakłady inwestycyjne w kostrzyńskiej podstrefie przekroczyły 2 mld PLN, przy wydanych ponad 40 zezwoleniach na działalność.
Lista kostrzyńskich atutów jest długa. Są one dostrzegane i wysoko oceniane podczas wielu rankingów i konkursów, w których Kostrzyn nad Odrą uplasował się na wysokich pozycjach : I miejsce w konkursie „Gmina na 6” w kategorii Gmina przyjazna inwestorom , Gmina Roku 2017 w plebiscycie Orły Samorządu Polskiego, XVI miejsce w Rankingu Najlepszych Samorządów „Rzeczpospolitej 2016”; Złoty Certyfikat za zaangażowanie we wdrażanie najlepszych praktyk profilaktycznych „Zachowaj trzeźwy umysł”; I miejsce w konkursie 7 Cudów Unijnych Funduszy w kategorii współpraca transgraniczna, I miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego województwa lubuskiego w 2016r, I miejsce w Rankingu Samorządów województwa lubuskiego osiągających największy wzrost liczby osób pracujących na 1000 mieszkańców w kategorii gmina miejska.