Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

herb Rzeszowa

almanach 150

 

Urząd Miasta Rzeszowa
Rynek 1
35-064 Rzeszów
tel. 17 875 41 00
fax: 17 875 41 05
www.rzeszow.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rzeszów to jedno z najszybciej i najprężniej rozwijających się miast w Polsce. W ciągu kilkunastu ostatnich lat miasto przeszło olbrzymią metamorfozę, stając się z małego miasta na prowincji - dużym ośrodkiem przemysłowym i akademickim oddziałującym na całym region
Jeszcze w 2005 r. Rzeszów liczył niespełna 160 tys. mieszkańców i zajmował powierzchnię 53 km. kw. powierzchni. Budżet wynosił ok. 370 mln zł. Dzisiaj Rzeszów ma ok. 200 tys. mieszkańców, jego powierzchnia to 120 km. kw. a budżet przekroczył 1,5 miliarda zł.
To właśnie powiększenie miasta dało największy impuls do rozwoju gospodarczego. Pojawiły się nowe tereny inwestycyjne, na których powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna „Rzeszów Dworzysko”, zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe, ruszyła budowa fabryk. Miasto oparte jest przede wszystkim na firmach związanych z przemysłem lotniczym. „Dolina lotnicza”, która zrzesza ok. 150 firm wytwarza ponad 90 procent krajowego przemysłu lotniczego. W szybkim tempie rozwija się ośrodek akademicki, który kształci na najnowocześniejszych kierunkach (kosmonautyka, nanotechnologia). Rzeszów ma największy odsetek studentów na tysiąc mieszkańców (353) w całej Unii Europejskiej. Unikatowe i nowoczesne kierunki studiów działają jak magnes. Obserwujemy stały i coraz większy przypływ mieszkańców z innych rejonów kraju. Część przyjeżdża tu za pracą, część ponieważ miasto im się podoba i jest dobre do życia, wreszcie zostaje u nas coraz więcej studentów, którzy, przyjechali tu studiować i stwierdzili, że właśnie w Rzeszowie chcą mieszkać i zakładać rodziny. Rzeszów ma najwyższy w Polsce przyrost naturalny (ponad 4 procent). „Rzeszów – stolica innowacji” – to hasło, którym miasto kieruje się od kilku lat. I rzeczywiście innowacyjne pomysły można spotkać na każdym miejscu: klimatyzowane przystanki autobusowe z systemem głośnomówiącym dla osób niedowidzących, okrągła kładka dla pieszych, podświetlane pasy zieleni na ulicach, wzorowa czystość to tylko niektóre z przykładów.
Jednym z najbardziej ambitnych projektów Rzeszowa był Program Transportowy o wartości ok. 400 mln zł. Dzięki niemu m.in. rozbudowano ulice i skrzyżowania, zakupiono 80 nowoczesnych i ekologicznych autobusów, wprowadzono inteligentny system sterowania ruchem. Zostało to docenione przez europejskich ekspertów, którzy przyznali miasto nagrodę CIVITAS AWARD 2016 za wyjątkowe osiągnięcia właśnie w dziedzinie transportu miejskiego. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że miasto jest wzorem doskonałości, który inspiruje i służy, jako model do prowadzenia i stymulowania dalszego rozwoju inicjatyw zrównoważonej mobilności w Europie.