Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  
 • Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania.

  Więcej…  
 • Ministerstwo Cyfryzacji tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

  Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

  Więcej…  
 • V Europejski Kongres Samorządów

  W dniach 8-9 kwietnia 2019 w Krakowie odbędzie się V Europejski Kongres Samorządów będący platformą wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.


  Podczas Kongresu przewidziany jest zróżnicowany program, na który składać się będzie siedem ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 80 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji oraz uroczystą galę.


  Szczegółowe informacje, w tym rejestracja dostępne są na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl/v-europejski-kongres-samorzadow/

   

herb Rzeszowa

almanach 150

 

Urząd Miasta Rzeszowa
Rynek 1
35-064 Rzeszów
tel. 17 875 41 00
fax: 17 875 41 05
www.rzeszow.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rzeszów to jedno z najszybciej i najprężniej rozwijających się miast w Polsce. W ciągu kilkunastu ostatnich lat miasto przeszło olbrzymią metamorfozę, stając się z małego miasta na prowincji - dużym ośrodkiem przemysłowym i akademickim oddziałującym na całym region
Jeszcze w 2005 r. Rzeszów liczył niespełna 160 tys. mieszkańców i zajmował powierzchnię 53 km. kw. powierzchni. Budżet wynosił ok. 370 mln zł. Dzisiaj Rzeszów ma ok. 200 tys. mieszkańców, jego powierzchnia to 120 km. kw. a budżet przekroczył 1,5 miliarda zł.
To właśnie powiększenie miasta dało największy impuls do rozwoju gospodarczego. Pojawiły się nowe tereny inwestycyjne, na których powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna „Rzeszów Dworzysko”, zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe, ruszyła budowa fabryk. Miasto oparte jest przede wszystkim na firmach związanych z przemysłem lotniczym. „Dolina lotnicza”, która zrzesza ok. 150 firm wytwarza ponad 90 procent krajowego przemysłu lotniczego. W szybkim tempie rozwija się ośrodek akademicki, który kształci na najnowocześniejszych kierunkach (kosmonautyka, nanotechnologia). Rzeszów ma największy odsetek studentów na tysiąc mieszkańców (353) w całej Unii Europejskiej. Unikatowe i nowoczesne kierunki studiów działają jak magnes. Obserwujemy stały i coraz większy przypływ mieszkańców z innych rejonów kraju. Część przyjeżdża tu za pracą, część ponieważ miasto im się podoba i jest dobre do życia, wreszcie zostaje u nas coraz więcej studentów, którzy, przyjechali tu studiować i stwierdzili, że właśnie w Rzeszowie chcą mieszkać i zakładać rodziny. Rzeszów ma najwyższy w Polsce przyrost naturalny (ponad 4 procent). „Rzeszów – stolica innowacji” – to hasło, którym miasto kieruje się od kilku lat. I rzeczywiście innowacyjne pomysły można spotkać na każdym miejscu: klimatyzowane przystanki autobusowe z systemem głośnomówiącym dla osób niedowidzących, okrągła kładka dla pieszych, podświetlane pasy zieleni na ulicach, wzorowa czystość to tylko niektóre z przykładów.
Jednym z najbardziej ambitnych projektów Rzeszowa był Program Transportowy o wartości ok. 400 mln zł. Dzięki niemu m.in. rozbudowano ulice i skrzyżowania, zakupiono 80 nowoczesnych i ekologicznych autobusów, wprowadzono inteligentny system sterowania ruchem. Zostało to docenione przez europejskich ekspertów, którzy przyznali miasto nagrodę CIVITAS AWARD 2016 za wyjątkowe osiągnięcia właśnie w dziedzinie transportu miejskiego. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że miasto jest wzorem doskonałości, który inspiruje i służy, jako model do prowadzenia i stymulowania dalszego rozwoju inicjatyw zrównoważonej mobilności w Europie.