Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

herb BrzegDolny

almanach 134

 

Urząd Miejski w Brzegu Dolnym
ul. Kolejowa 29
56-120 Brzeg Dolny
tel. 71 319 51 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.brzegdolny.pl

 

Brzeg Dolny – tu warto przyjechać!
Brzeg Dolny to urokliwe i nowoczesne dolnośląskie miasto, położone na prawym brzegu Odry w odległości 30 km na północny-zachód od Wrocławia. Miasto zatopione w bogactwie nadodrzańskiej zieleni, promuje nowoczesną koncepcję zarządzania gminą, dążąc do realizacji przyjętej strategii rozwoju Gminy, przyjaznej inwestorom, mieszkańcom i turystom. Żyje się tu spokojnie i bardzo wygodnie. Mieszkańcy mają dostęp do niezbędnej infrastruktury społecznej (przedszkoli, szkół, przychodni zdrowia, szpitala, ośrodka kultury, kina), zaplecza gospodarczego (sklepy, markety), zakładów przemysłowych tworzących miejsca pracy i wytwarzających produkty konkurujące na rynku polskim i za granicą. Położenie miasta gwarantuje też dostęp do wielu atrakcji znajdujących się na Dolnym Śląsku.
Mimo swojego przemysłowego charakteru Brzeg Dolny jest miastem bardzo zielonym. To dzięki parkowi znajdującemu się w centralnym punkcie miasta. Założenie parkowo-pałacowe – w ostatnim czasie zrewitalizowane – świadczy o bogactwie i unikalności Brzegu Dolnego. Park w stylu angielskim stworzony według koncepcji Karla Gottharda Langhansa należy do jednego z najpiękniejszych założeń ogrodowych, powstałych u schyłku XVIII wieku. Głównym elementem założenia jest oś wodna ukształtowana w jego centralnej części i związana kompozycyjnie z pałacem. Park Miejski zarówno w okresie letnim, jak i zimowym jest miejscem niezwykle malowniczym. To właśnie tu mieszkańcy i turyści mogą podziwiać stawy z podświetlanymi nocą fontannami. Tworzą one piękne wielobarwne spektakle. Atrakcją są również zielone wyspy, obsadzone ozdobną roślinnością.
Brzeg Dolny może pochwalić się również bogatym życiem kulturalnym. Dużą atrakcją dla melomanów są organizowane latem w ogrodach pałacowych koncerty muzyczne. Ogrody ozdobione rzeźbami Nimfy i Garonny, kopiami rzeźb znajdujących się w ogrodach wersalskich, nawiązują do stylistyki ogrodu barokowego, z geometrycznymi kwaterami zieleni, obsadzonymi formowanymi żywopłotami z krzewów zimozielonych i kwiatami sezonowymi. Założenie wraz z ciągnącym się wzdłuż Odry bulwarem spacerowym oraz usytuowanymi na nim punktami widokowymi z lunetami obserwacyjnymi stało się już swoistą wizytówką miasta.
Brzeg Dolny to miejsce, w którym zwolennicy aktywnego stylu życia znajdą coś dla siebie. Oprócz ciekawych tras rowerowych zlokalizowanych w parku oraz wokół miasta, fani sportów ekstremalnych mogą skorzystać z parku linowego, który poza funkcją rekreacyjno – sportową, stwarza możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu z najbliższymi. Innymi obiektami sportowo-rekreacyjnymi są trzy „Orliki”, które pełnią funkcję boisk wielofunkcyjnych, skatepark dla rolkarzy, miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych, a także trzy korty tenisowe na terenie Stadionu Miejskiego i lodowisko przy KH-S Rokita.
To tutaj – na terenie miasta i gminy – mają swoje siedziby duże zakłady przemysłowe – wśród nich notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych PCC Rokita, które specjalizują się w produkcji tworzyw sztucznych, budowlanych, tekstylnych, kosmetycznych oraz chemii gospodarczej i przemysłowej. Innymi zakładami działającymi na terenie gminy są producenci pianki poliuretanowej Vita Polymers Poland, Stepan Polska i Organika Malbork, producent opakowań dla przemysłu spożywczego Linpac Packaging Production Sp. z o.o., wytwórca gazów technicznych Air Products. Sp. z o.o. oraz w branży elektronicznej Hanza i BeSo. Tworzą one nie tylko miejsca pracy, ale rozbudowują się, unowocześniają i zwiększają swoją produkcję.
W październiku 2013 roku dwa brzegi Odry w Brzegu Dolnym połączył most drogowy - Most Wolności - 4 Czerwca. Zastąpił istniejącą w tym miejscu ostatnią na Dolnym Śląsku przeprawę promową. W roku 2018 zakończy się budowa obwodnicy miasta. Dzięki mostowi i nowym drogom szybciej dojedziemy do autostrady A4 oraz drogi szybkiego ruchu S5. Powstały układ komunikacyjny daje gwarancję rozbudowy miasta oraz strefy przemysłowej powstałej wokół zakładów PCC Rokita.