Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

herb dobrzyca

almanach 138

 

Urząd Miejski Gminy Dobrzyca
Ul. Rynek 14
63-330 Dobrzyca
Tel./Fax: 62 741-30-13
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gminadobrzyca.pl

Gmina Dobrzyca to gmina miejsko - wiejska leżąca w południowej części województwa wielkopolskiego – w powiecie pleszewskim. Zajmuje obszar 117 km2 i podzielona jest na 17 sołectw, obejmujących 18 wsi i 1 miasto. Od 1 stycznia 2014 r., po 80 latach od utraty praw miejskich Dobrzyca znów jest miastem. Gmina w miarę możliwości stwarza warunki do rozwoju ekonomicznego inwestując w infrastrukturę drogową czy gospodarkę wodno-ściekową. Gmina ma charakter rolniczo-przemysłowy. Charakteryzuje się wysokim poziomem produkcji rolnej i dużą aktywnością gospodarczą. Gmina jest zwodociągowana, częściowo zgazyfikowana oraz posiada własną oczyszczalnię ścieków. Sukcesywnie wzrasta stopień skanalizowania gminy. Aktualnie dobiega końca budowa kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Karmin, Sośnica, Fabianów, Lutynia. W tym roku planuje się wybudować 151 przydomowych oczyszczalni. Znacząca jest również baza społeczna: Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, gabinety stomatologiczne, dwie apteki w Dobrzycy, Dom Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Fabianowie, Dzienny Dom Pobytu dla Osób Starszych „Senior Wigor”, który znajduje się w odrestaurowanym dworku w miejscowości Sośnica, Szkolne Schronisko Młodzieżowe, Gminne Centrum Kultury oraz trzy biblioteki. Mieszkańcy gminy mają bardzo dobry dostęp do placówek oświatowych – na terenie gminy funkcjonuje 5 szkół podstawowych - w tym 4 prowadzone przez stowarzyszenia, 1 gimnazjum, 5 przedszkoli i żłobek. Na przełomie lat 2016 – 2017 wyremontowano budynek Przedszkola Zespołu Szkół Publicznych w Koźmińcu, zmodernizowano kotłownię z węglowej na gazową wraz z budową kominów i zbiornika na gaz płynny w Zespole Szkół Publicznych w Karminie, wykonano termomodernizację budynku Gimnazjum w Dobrzycy wraz z modernizacją źródła ciepła. Aktualnie trwa rozbudowa budynków dwóch szkół – w Galewie i Lutyni. W ramach bazy sportowej na terenie naszej gminy funkcjonują boiska sportowe, w tym boiska wielofunkcyjne w Dobrzycy i Lutyni złożone z boisk do: piłki nożnej, tenisa ziemnego, piłki plażowej, siatkówki i koszykówki. Funkcjonuje również tętniąca sportowym życiem hala widowiskowo - sportowa. Do wydarzeń sportowych w gminie zaliczyć należy organizowane corocznie biegi Mikołajczykowskie, Ogólnopolski Wyścig Kolarski im. St. Mikołajczyka oraz powiatowe i wojewódzkie bieg przełajowe.
Gmina otrzymała tytuł „HIT 2009” – za atrakcyjne formy promowania zdrowego stylu życia wśród społeczności lokalnej, natomiast za liczne inwestycje mające na celu wzbogacenie bazy rekreacyjno – sportowej w 2017 r. została uhonorowana tytułem „Inwestor na medal” w konkursie „Budowniczy polskiego sportu”. Największą atrakcją turystyczną jest malowniczy park krajobrazowy utrzymany w stylu angielskim oraz znajduje się w nim Muzeum Ziemiaństwa. Gmina posiada również wiele zabytków sakralnych przykładem może być jednonawowy zbudowany z drewna dębowego Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny w Sośnicy z 1745 r. Bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych posiada w swym kalendarzu Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy. Począwszy od Dni Dobrzycy połączonych z Konfrontacjami Artystycznymi Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, poprzez konkurs kulinarny ”Nasze Dziedzictwo Kulinarne – Smaki Regionów Południowej Wielkopolski”, Przegląd piosenki Dzieci i Młodzieży VOCALIADA, rajd pojazdów zabytkowych „Szlakiem Rezydencji Zabytkowych” oraz cały szereg imprez społeczno –kulturalnych.
Gmina należy do stowarzyszenia Wielkopolska Organizacja Turystyczna w Poznaniu oraz utrzymuje kontakty zagraniczne z Gminą Jampol – Ukraina oraz z 4 gminami słowackimi: Olcnava, Slatvina, Vitkovce i Spišský Hrušov.