Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  
 • Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania.

  Więcej…  
 • Ministerstwo Cyfryzacji tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

  Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

  Więcej…  
 • V Europejski Kongres Samorządów

  W dniach 8-9 kwietnia 2019 w Krakowie odbędzie się V Europejski Kongres Samorządów będący platformą wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.


  Podczas Kongresu przewidziany jest zróżnicowany program, na który składać się będzie siedem ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 80 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji oraz uroczystą galę.


  Szczegółowe informacje, w tym rejestracja dostępne są na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl/v-europejski-kongres-samorzadow/

   

herb dobrzyca

almanach 138

 

Urząd Miejski Gminy Dobrzyca
Ul. Rynek 14
63-330 Dobrzyca
Tel./Fax: 62 741-30-13
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gminadobrzyca.pl

Gmina Dobrzyca to gmina miejsko - wiejska leżąca w południowej części województwa wielkopolskiego – w powiecie pleszewskim. Zajmuje obszar 117 km2 i podzielona jest na 17 sołectw, obejmujących 18 wsi i 1 miasto. Od 1 stycznia 2014 r., po 80 latach od utraty praw miejskich Dobrzyca znów jest miastem. Gmina w miarę możliwości stwarza warunki do rozwoju ekonomicznego inwestując w infrastrukturę drogową czy gospodarkę wodno-ściekową. Gmina ma charakter rolniczo-przemysłowy. Charakteryzuje się wysokim poziomem produkcji rolnej i dużą aktywnością gospodarczą. Gmina jest zwodociągowana, częściowo zgazyfikowana oraz posiada własną oczyszczalnię ścieków. Sukcesywnie wzrasta stopień skanalizowania gminy. Aktualnie dobiega końca budowa kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Karmin, Sośnica, Fabianów, Lutynia. W tym roku planuje się wybudować 151 przydomowych oczyszczalni. Znacząca jest również baza społeczna: Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, gabinety stomatologiczne, dwie apteki w Dobrzycy, Dom Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Fabianowie, Dzienny Dom Pobytu dla Osób Starszych „Senior Wigor”, który znajduje się w odrestaurowanym dworku w miejscowości Sośnica, Szkolne Schronisko Młodzieżowe, Gminne Centrum Kultury oraz trzy biblioteki. Mieszkańcy gminy mają bardzo dobry dostęp do placówek oświatowych – na terenie gminy funkcjonuje 5 szkół podstawowych - w tym 4 prowadzone przez stowarzyszenia, 1 gimnazjum, 5 przedszkoli i żłobek. Na przełomie lat 2016 – 2017 wyremontowano budynek Przedszkola Zespołu Szkół Publicznych w Koźmińcu, zmodernizowano kotłownię z węglowej na gazową wraz z budową kominów i zbiornika na gaz płynny w Zespole Szkół Publicznych w Karminie, wykonano termomodernizację budynku Gimnazjum w Dobrzycy wraz z modernizacją źródła ciepła. Aktualnie trwa rozbudowa budynków dwóch szkół – w Galewie i Lutyni. W ramach bazy sportowej na terenie naszej gminy funkcjonują boiska sportowe, w tym boiska wielofunkcyjne w Dobrzycy i Lutyni złożone z boisk do: piłki nożnej, tenisa ziemnego, piłki plażowej, siatkówki i koszykówki. Funkcjonuje również tętniąca sportowym życiem hala widowiskowo - sportowa. Do wydarzeń sportowych w gminie zaliczyć należy organizowane corocznie biegi Mikołajczykowskie, Ogólnopolski Wyścig Kolarski im. St. Mikołajczyka oraz powiatowe i wojewódzkie bieg przełajowe.
Gmina otrzymała tytuł „HIT 2009” – za atrakcyjne formy promowania zdrowego stylu życia wśród społeczności lokalnej, natomiast za liczne inwestycje mające na celu wzbogacenie bazy rekreacyjno – sportowej w 2017 r. została uhonorowana tytułem „Inwestor na medal” w konkursie „Budowniczy polskiego sportu”. Największą atrakcją turystyczną jest malowniczy park krajobrazowy utrzymany w stylu angielskim oraz znajduje się w nim Muzeum Ziemiaństwa. Gmina posiada również wiele zabytków sakralnych przykładem może być jednonawowy zbudowany z drewna dębowego Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny w Sośnicy z 1745 r. Bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych posiada w swym kalendarzu Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy. Począwszy od Dni Dobrzycy połączonych z Konfrontacjami Artystycznymi Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, poprzez konkurs kulinarny ”Nasze Dziedzictwo Kulinarne – Smaki Regionów Południowej Wielkopolski”, Przegląd piosenki Dzieci i Młodzieży VOCALIADA, rajd pojazdów zabytkowych „Szlakiem Rezydencji Zabytkowych” oraz cały szereg imprez społeczno –kulturalnych.
Gmina należy do stowarzyszenia Wielkopolska Organizacja Turystyczna w Poznaniu oraz utrzymuje kontakty zagraniczne z Gminą Jampol – Ukraina oraz z 4 gminami słowackimi: Olcnava, Slatvina, Vitkovce i Spišský Hrušov.