Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

herb Ropczyce

almanach 144

 

Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Ropczycach
ul. Krisego 1
39-100 Ropczyce
tel. (0-17) 22 10 510,
fax (0-17) 22 10 555
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.ropczyce.eu

Ropczyce leżą w województwie podkarpackim, znanym z dynamicznego rozwoju sektora informatycznego oraz lotniczego, tzw. Doliny Lotniczej, dominującej w nowoczesnej strukturze gospodarczej regionu. Są jednym z najstarszych miast południowo-wschodniej Polski. W roku 2018 obchodzą jubileusz 656 lat nadania praw miejskich przez Króla Kazimierza Wielkiego. Ważnym dla dalszego rozwoju Ropczyc jest dobre położenie geograficzne na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych, bliskość autostrady A4 oraz magistrali kolejowej E30. Miasto posiada także optymalną lokalizację; 30 km od Rzeszowa na przecięciu dwóch szlaków komunikacyjnych DK nr 4 i DW 986. Jednocześnie obwodnica Ropczyc skutecznie pomogła w rozładowaniu dużego natężenia ruchu, uatrakcyjniając obszar inwestycyjny. Dobre usytuowanie oraz nowoczesna infrastruktura korzystnie wpłynęły na ofertę Samorządu dla przedsiębiorców. W odległości ok. 40 km znajduje się ogólnodostępny międzynarodowy port lotniczy Jasionka, a nieco bliżej (ok. 35 km) położone jest lotnisko w Mielcu. Ropczyce są miastem powiatowym i stanowią ważne lokalne centrum administracyjne, gospodarcze, kulturalne i oświatowe. Gminę, która zajmuje obszar o powierzchni ok. 139 km2 zamieszkuje ponad 27 tys. mieszkańców. Jej potencjał gospodarczy tworzy przemysł i rolnictwo. Przemysłowe i administracyjne tradycje miasta dają możliwość funkcjonowania tutaj nowych instytucji i przedsiębiorstw o charakterze ponadlokalnym.
Ropczyce posiadają od 2007 roku Strefę Ekonomiczną, która stanowi potencjalne zaplecze surowcowe dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorze przetwórstwa rolno – spożywczego, w tym lokalnych firm takich jak: cukrownia, wytwórnia pasz i piekarnie. Ropczyce to przede wszystkim prężnie rozwijający się w ostatnich latach i znaczący ośrodek przemysłowy kraju. Są tu zlokalizowane zakłady przemysłu metalowego, maszynowego, materiałów ogniotrwałych i przetwórstwa rolno-spożywczego. Do najbardziej znanych należą: Südzucker Polska S.A. Zakład Produkcyjny Cukrownia Ropczyce, Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A., UTC CCS Manufacturing Polska, Fabryka Farb i Lakierów ŚNIEŻKA S.A., Cargill Polska, firmy: Rega Yacht, EUROVIA Polska S.A., Mostostal Ropczyce oraz Weldon.
Podstawowe atuty takie jak istniejący potencjał gospodarczy, atrakcyjne położenie geograficzne, bardzo dobrze rozwinięta sieć szkół zawodowych, wykształcona kadra pracownicza, ciągle rozwijająca się infrastruktura techniczna oraz dobre warunki do rekreacji, wypoczynku i rozwoju zainteresowań tworzą przyjazny klimat do powstawania na terenie Ropczyc nowych inwestycji gospodarczych. Dowodem na to jest zainwestowanie zagranicznego kapitału w zakład Aero Gearbox International Poland w naszym mieście. Po wielomiesięcznych negocjacjach w latach 2014-15 Samorządowi Ropczyc udało się pozyskać brytyjsko-francuskich inwestorów. Uruchomiona w 2017 r. firma AGI Poland produkująca układy przeniesienia napędu nowej generacji do silników lotniczych Rolls-Royce’a, jest wspólnym przedsięwzięciem Rolls-Royce'a - czołowego producenta silników lotniczych na świecie oraz grupy Safran, która jest znaczącym francuskim producentem przekładni do samolotów pasażerskich.

Władze:
Burmistrz – Bolesław Bujak
Z-ca Burmistrza – Wiesław Maziarz