Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  
 • Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania.

  Więcej…  
 • Ministerstwo Cyfryzacji tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

  Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

  Więcej…  
 • V Europejski Kongres Samorządów

  W dniach 8-9 kwietnia 2019 w Krakowie odbędzie się V Europejski Kongres Samorządów będący platformą wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.


  Podczas Kongresu przewidziany jest zróżnicowany program, na który składać się będzie siedem ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 80 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji oraz uroczystą galę.


  Szczegółowe informacje, w tym rejestracja dostępne są na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl/v-europejski-kongres-samorzadow/

   

herb twardogory

almanach 146

 

Urząd Miasta i Gminy w Twardogórze
ul. Ratuszowa 14
56-416 Twardogóra
tel. 71 399 22 00
fax 71 315 81 42
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.twardogora.pl

Twardogóra jest gminą miejsko-wiejską o pow. 168 km2, na wschodnim krańcu województwa dolnośląskiego, ok. 50 km od Wrocławia. Tworzy ją miasto Twardogóra (6,7 tys. mieszk.) oraz 18 sołectw (ok. 13 tys. mieszkańców).Obszar gminy jest położony wśród Wzgórz Twardogórskich, a jej północna część wchodzi w skład Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy". Lasy stanowią 45% powierzchni gminy - kryją wiele wąwozów o baśniowym charakterze, a także - dużo głazów narzutowych.
Lokalny samorząd doskonale wykorzystuje szanse, jakie dają unijne dotacje - przeznacza je na infrastrukturę techniczna i społeczną, dzięki czemu standard życia w Gminie ulega znaczącej poprawie. W rankingu Europejski Samorząd, w kat. gmin miejskich i miejsko-wiejskich, Gmina Twardogóra uplasowała się na miejscu 14, co jest najlepszą lokatą wśród gmin Dolnego Śląska w tej kategorii.
Priorytetem samorządu jest tworzenie dobrych warunków do inwestowania i rozwoju społeczno-gospodarczego. Istnieje tutaj dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna i uzbrojone tereny pod budownictwo mieszkaniowe oraz inwestycyjne. Twardogóra jest jednym z liczących się w kraju ośrodkiem branży stolarsko-meblarskiej i tapicerskiej. Dysponuje dobrą bazą noclegową, a także kompleksem sportowym z pełnowymiarową halą sportowo-widowiskową, pełnowymiarowym boiskiem do gry w piłkę nożną, boiskami Orlik, otwartym kąpieliskiem ze zjeżdżalniami i jacuzzi, (zimowym) otwartym lodowiskiem, torem do jazdy na rolkach, siłowniami (w tym terenowymi), strzelnicami, kortami tenisowymi i całoroczną wypożyczalnią rowerów z systemem atrakcyjnych i zróżnicowanych tras i ścieżek pieszo-rowerowych. Jest zatem wiele okazji do uprawiania sportu, aktywnego udziału w imprezach kulturalnych, rekreacyjnych, czy sportowych – nawet
o międzynarodowym charakterze. Najcenniejszym zabytkiem jest zespół pałacowo-parkowy w Goszczu. Bywa porównywany do Wilanowa i Poczdamu, dlatego Gmina postanowiła etapami rewitalizować sukcesywnie poszczególne budynki. W już wyremontowanych budynkach odbywają się ekspozycje w części byłej stajni, a przedstawienia teatralne i koncerty – w dawnym maneżu.
Twardogórska Bazylika Mniejsza pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, pełni funkcję Sanktuarium Maryjnego, ze słynącą łaskami i będącą celem pielgrzymek figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Nasza społeczność żyje wieloma wydarzeniami kulturalnymi i społeczno-rekreacyjnymi oraz sportowymi. Wiele spośród tych wydarzeń to efekt indywidualnej aktywności i talentów naszych mieszkańców.

 

Zobacz prezentację gminy