Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  
 • Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania.

  Więcej…  
 • Ministerstwo Cyfryzacji tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

  Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

  Więcej…  
 • V Europejski Kongres Samorządów

  W dniach 8-9 kwietnia 2019 w Krakowie odbędzie się V Europejski Kongres Samorządów będący platformą wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.


  Podczas Kongresu przewidziany jest zróżnicowany program, na który składać się będzie siedem ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 80 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji oraz uroczystą galę.


  Szczegółowe informacje, w tym rejestracja dostępne są na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl/v-europejski-kongres-samorzadow/

   

herb jerzmanowa

almanach 140

 

Gmina Jerzmanowa
ul. Lipowa 4, 67-222 Jerzmanowa
NIP 693-19-40-524
tel. 76 831 21 21, faks 76 831 21 19
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.jerzmanowa.com.pl
profil na Facebooku – www.facebook.com/gminajerzmanowa

 

 

Gmina Jerzmanowa położona jest w północnej części województwa dolnośląskiego,
w południowozachodniej części powiatu głogowskiego. Gmina usytuowana jest pomiędzy dwoma miastami – Głogowem i Polkowicami, które są zarazem ośrodkami przemysłowymi, składającymi się na zasadniczą sieć osadniczą północnej części Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego. Gmina Jerzmanowa będąca gminą wiejską graniczy z gminami: Głogów, Grębocice, Polkowice, Radwanice i Żukowice oraz miastem Głogów. Gminę Jerzmanowa na dzień 31.12.2017 r. zamieszkiwało 4868 osób. Powierzchnia wynosi 6344 ha, co stanowi 0,3% województwa i 14,32% powiatu.
Na całą sieć osadniczą gminy składa się 12 miejscowości i 1 przysiółek, tworzących razem 12 sołectw: Bądzów, Gaiki, Jaczów, Jerzmanowa, Kurowice, Kurów Mały, Łagoszów Mały, Maniów, Modła, Potoczek, Smardzów, Zofiówka oraz przysiółek Golowice. Siedzibą władz gminnych od 1955 roku jest miejscowość Jerzmanowa, która do dziś stanowi centrum usługowo-administracyjne gminy.
Gmina Jerzmanowa położona jest wśród malowniczych terenów Wzgórz Dalkowskich, dlatego pomimo działalności górniczej należy do najbardziej urokliwych i malowniczych miejsc zagłębia miedziowego. Sprzyja to uprawianiu turystyki i rekreacji ruchowej. Na turystów czeka tutaj kilka zabytkowych, wartych zobaczenia atrakcji. Perłą Gminy Jerzmanowa jest wspaniały, choć zaniedbany zespół pałacowo – parkowy w Jerzmanowej, budowany od XVI do XIX wieku. Jego walory estetyczne podkreślają zabudowa dworu, stawy oraz otaczający krajobraz XVIII-wiecznego parku. Od roku 2015 kompleks pałacowy jest własnością samorządu, który dąży do przywrócenia mu dawnej świetności.
Ze względu na liczne walory zarówno ekonomiczne, gospodarcze, społeczne jak i atrakcyjność przyrodniczą Gmina Jerzmanowa od lat cieszy się dużym zainteresowaniem nowych mieszkańców. Obok tradycyjnej zabudowy, często przedwojennej, powstają nowoczesne domy skupione w osiedla zabudowy jednorodzinnej. Z uwagi na dynamiczny napływ ludności i aspiracje dotyczące jak najpełniejszego zaspokojenia potrzeb mieszkańców, Gmina Jerzmanowa skupia swoje działania na obszarach, które służą podniesieniu jakości życia, poprawie komunikacji i wizerunku poszczególnych miejscowości. Gościnność Gminy Jerzmanowa znana jest mieszkańcom niemieckiej Gminy Rietz-Neuendorf, z którą samorząd utrzymuje stałą współpracę oraz przyjacielskie relacje na mocy podpisanej w 2001 roku deklaracji współpracy.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców w Gminie Jerzmanowa dokonano szeregu przedsięwzięć sfinansowanych w ramach środków pochodzących z budżetu własnego oraz pozyskanych środków zewnętrznych. Do najważniejszych inwestycji należy zaliczyć w zakresie infrastruktury drogowej: budowę, przebudowę i modernizację dróg gminnych, budowę przejść dla pieszych, budowę lewoskrętów, budowę zatok autobusowych, remont mostów drogowych, budowę tras rowerowych, budowę oświetlenia, budowę parkingów.
W Gminie Jerzmanowa funkcjonuje pięć jednostek ochotniczych straży pożarnych
w: Jerzmanowej, Jaczowie, Smardzowie, Kurowie Małym i Bądzowie, z czego dwie w KSRG (OSP Jaczów, OSP Jerzmanowa).
Upowszechnianiem kultury oraz rozwojem czytelnictwa zajmuje się Gminne Centrum Kultury. Bogata działalność kulturalna prowadzona w nowoczesnych świetlicach wiejskich wybudowanych w latach 2010-2017 w miejscowościach: Smardzów, Bądzów, Łagoszów Mały, Maniów, Kurowice 42a, obejmuje wiele przedsięwzięć kulturalnych, integracyjnych oraz wyjazdowych. Najważniejsze z nich to: Bal Emeryta i Rencisty, Koncert z okazji Dnia Kobiet, Jarmark Wielkanocny, Gminny Dzień Dziecka, Spotkanie Kultur, Dożynki Gminne, Święto Niepodległości i Bieg Gęsi, Gminne Mikołajki.
Tradycje w Gminie Jerzmanowa pielęgnowane są dzięki działalności Zespołu Folklorystycznego „JACZOWIACY”, który powstał w 1945r. i funkcjonuje do dziś. Zespół liczy obecnie 35 członków,
z czego w sekcji dziecięcej jest 16 dzieci. Posiada bogaty repertuar pieśni ludowych i pochwalić się może barwnymi występami scenicznymi, których filar stanowią tańce w wykonaniu dzieci. Mając na swoim terenie perełkę folkloru Gmina Jerzmanowa wyróżniła Zespół JACZOWIACY za ich 70 – letni dorobek artystyczny
i sceniczny, nadając Zespołowi w roku 2015 honorowy tytuł „Zasłużony dla Gminy Jerzmanowa”.
Gmina Jerzmanowa jest organem prowadzącym dla Przedszkola Gminnego „Kraina Marzeń”
w Jerzmanowej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie. Bazy placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Jerzmanowa są systematycznie modernizowane. Dobre wyposażenie w sprzęt wspomaga różnorodna oferta programów multimedialnych oraz pomocy dydaktycznych. Prawidłowo wyposażone biblioteki szkolne mają stały dostęp do Internetu. We wszystkich placówkach pracuje dobrze wykształcona kadra pedagogiczna. Działalność szkół i przedszkola oprócz codziennej pracy wychowawczo – dydaktycznej i opiekuńczej z dziećmi, obfitujew szereg zdarzeń, imprez wewnątrzszkolnych i środowiskowych, organizowanych przez każdą placówkę. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach i olimpiadach odnosząc sukcesy.
Gmina dba o rozwój zdrowego stylu życia oraz krzewienia aktywności fizycznej wśród mieszkańców poprzez budowę i modernizację obiektów sportowych:
- rok 2009 oddano do użytkowania Kompleks Boisk Wielofunkcyjnych ORLIK 2012
w Jerzmanowej (boisko ze sztuczną trawą do piłki nożnej + poliuretanowe boisko wielofunkcyjne)
- rok 2010 oddano do użytkowania Kompleks Boisk Treningowych w Jaczowie (nawierzchnia poliuretanowa – boisko wielofunkcyjne, bieżnia + kort tenisowy)
- rok 2012 oddano do użytkowania: świetlicę wiejską w Maniowie wraz z boiskiem wielofunkcyjnym o nawierzchni ze sztucznej trawy oraz placem zabaw; budynek szatni sportowej Klubu LSZ PERŁA Potoczek,
- rok 2015 oddano do użytkowania boisko do piłki siatkowej o nawierzchni poliuretanowej
- w miejscowości Kurowice, wykonano system nawadniania murawy boiska sportowego w Jerzmanowej
- rok 2016 oddano do użytkowania: boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej
w miejscowości Gaiki; siłownie zewnętrzne w miejscowościach: Jerzmanowa, Smardzów, Maniów; zmodernizowane boisko trawiaste wraz z systemem drenażu w miejscowości Potoczek.
rok 2017 oddano do użytkowania szatnię sportową klubu KS Łagoszowia Łagoszów Mały oraz świetlicę wiejską

Na terenie Gminy Jerzmanowa działają 4 kluby piłkarskie oraz jeden tenisa stołowego: Gminny Klub Sportowy SOKÓŁ Jerzmanowa, Wiejski Klub Sportowy DARGON Jaczów, Klub Sportowy ŁAGOSZOWIA Łagoszów Mały, Ludowy Zespół Sportowy PERŁA Potoczek, Gminny Uczniowski Klub Sportowy SOKÓŁ Jerzmanowa.