Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  
 • Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania.

  Więcej…  
 • Ministerstwo Cyfryzacji tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

  Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

  Więcej…  
 • V Europejski Kongres Samorządów

  W dniach 8-9 kwietnia 2019 w Krakowie odbędzie się V Europejski Kongres Samorządów będący platformą wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.


  Podczas Kongresu przewidziany jest zróżnicowany program, na który składać się będzie siedem ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 80 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji oraz uroczystą galę.


  Szczegółowe informacje, w tym rejestracja dostępne są na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl/v-europejski-kongres-samorzadow/

   

herb Zmigrodu

almanach 124

 

Urząd Miejski
Pl. Wojska Polskiego 2-3, 55-140 Żmigród
Tel. 71 385 30 57
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.zmigrod.com.pl

 

Żmigród to miasto położone w pasie Nizin Środkowo-Polskich, w centrum Kotliny Żmigrodzkiej, na lewym brzegu rzeki Barycz. Według podziału administracyjnego znajduje się w północnych krańcach województwa dolnośląskiego, w powiecie trzebnickim.
Miasto jest głównym ośrodkiem gminy, której powierzchnia wynosi 292 km2, a liczba mieszkańców – 14 913 osób, z czego w samym mieście mieszka 6 561 osób, a 8 352 osób w pozostałych 30 miejscowościach.
Północną i wschodnią część gminy porastają kompleksy leśne, które zajmują około 29 % jej powierzchni. Obok lasów głównym bogactwem tych terenów są stawy hodowlane o łącznej powierzchni 1.427 ha. Hodowane są w nich rozmaite ryby, ale podstawę produkcji stanowią karpie przeznaczone zarówno na rodzimy rynek, jak i na eksport.
Tutejsze lasy bogate są w zwierzynę łowną m.in.: dziki, jelenie i sarny.
Miejscowe łowiska cieszą się niemałym zainteresowaniem i są cenione przez myśliwych z kraju i zagranicy. Stawy są jednym z najbardziej wartościowych terenów pod względem ornitologicznym w Europie - znajdują się tu miejsca lęgowe dzikich gęsi i kaczek i wielu innych gatunków ptaków. Można spotkać tu też będącego pod ochroną orła bielika czy bociana czarnego, dlatego też utworzono największy w Polsce Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. Imponujące walory krajobrazowo-przyrodnicze stanowią dużą atrakcję dla wszystkich turystów, zarówno wędkarzy, rowerzystów jak i amatorów pieszych wycieczek.
Kluczowe znaczenie dla miasta i gminy ma położenie przy drodze ekspresowej S5 oraz drodze krajowej numer 5.
Podstawą gospodarki gminy jest przede wszystkim szeroko pojęte rolnictwo, uprawa i hodowla oraz leśnictwo. Ponadto w gminie, a w szczególności w samym mieście, rozwinęła się szeroka sieć usług wielobranżowych - każda niemal gałąź działalności gospodarczej ma tutaj swojego „przedstawiciela”.
Okolice Żmigrodu upatrzyli sobie również naukowcy z Centrum Naukowo-Technicznego Kolejnictwa, zarządzający jednym z nielicznych w Europie torem doświadczalnym, gdzie prowadzą prace badawcze związane z innowacjami w dziedzinie komunikacji kolejowej na światową skalę oraz pracownicy Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, który prowadzi prace badawcze i rozwojowe związane z innowacjami w dziedzinie komunikacji.
W ciągu ostatnich lat wybudowano m.in. gimnazjum z nowoczesną halą sportową, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz basen Aquagród. Poza tym miasto posiada oczyszczalnię ścieków, zakład segregacji odpadów oraz własne ujęcie wodne ze studni głębinowych. Natomiast cała gmina jest zwodociągowania w 100 %. Niemałym atutem miasta jest także jego bogata historia i zabytki. Szczególnie ważnymi obiektami miasta są: zespół pałacowo-parkowy (z odrestaurowanymi ruinami zamku i basztą), dwa kościoły oraz wieża ciśnień.
Żmigród, tak jak wiele innych miejscowości ma za granicą swoje partnerskie miasto, którym jest Bargteheide – znajdujące się pod Hamburgiem.
W gminie Żmigród jest zapewniona edukacja na każdym szczeblu do poziomu szkoły średniej. Zainteresowania kulturalne można rozwijać w miejscowym domu kultury, który posiada wszechstronną ofertę. Miłośnicy sportu mają, z kolei do dyspozycji wiele sekcji - mogą więc tu uprawiać rozmaite dyscypliny sportowe – wśród których prym wiedzie piłka nożna z MKS Piast Żmigród.
Gmina Żmigród oferuje ponad 140 km szlaków rowerowych po atrakcyjnym terenie. Dynamicznie przybywa komfortowych i bezpiecznych dróg rowerowych, został oddany do użytku pierwszy etap drogi rowerowej liczącej docelowo ponad 26 km, po trasie dawnej wąskotorówki.
Władze lokalne cały czas starają się podnieść walory miasta i gminy. Dowodem ich prężnych działań jest chociażby zdobycie prestiżowej nagrody Dolnośląskiego Klucza Sukcesu. Do tych sukcesów na polu samorządowym przyczyniły się w niemałym stopniu inwestycje (m.in. oświatowe) i duże kwoty pozyskanych funduszy unijnych, w tym m.in. na wspomniane już ruiny zamku i basztę, kompleksowy remont domu kultury, modernizację OSiR-u i przychodni, budowę dróg, czy też odnowę wsi. Poza tym przy obwodnicy znajduje się Strefa Ekonomicznego Rozwoju, co ma sprzyjać nowym inwestycjom w przyszłości.