Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  
 • Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania.

  Więcej…  
 • Ministerstwo Cyfryzacji tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

  Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

  Więcej…  
 • V Europejski Kongres Samorządów

  W dniach 8-9 kwietnia 2019 w Krakowie odbędzie się V Europejski Kongres Samorządów będący platformą wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.


  Podczas Kongresu przewidziany jest zróżnicowany program, na który składać się będzie siedem ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 80 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji oraz uroczystą galę.


  Szczegółowe informacje, w tym rejestracja dostępne są na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl/v-europejski-kongres-samorzadow/

   

logotyp2

almanach 126

 

Urząd Gminy Łyse
ul. Ostrołęcka 2,
07-437 Łyse,
tel.: 29 7725003, 29 7725027,
fax: 29 7725003 w. 41,
www.gminalyse.pl,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Gmina Łyse położona jest na piaszczystej nizinie kurpiowskiej o znacznym odsetku lasów i użytków zielonych. W skład gminy wchodzą 22 miejscowości stanowiąc 21 sołectw. Łączna powierzchnia w granicach administracyjnych to 246,45 km2., liczba mieszkańców wynosi 8,6 tysiąca. Z uwagi na położenie gminy na sandrach (piaskach) naniesionych przez ostatnie zlodowacenie bałtyckie występują tu słabe gleby, w przeważającej mierze klas V, VI, VI Rz (pod zalesienie). Uprawa łąk i pastwisk w kierunku produkcji mlecznej stanowi podstawę rolnictwa.
Miejscowość Łyse jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym oraz przemysłowo-usługowym na terenie gminy. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost gospodarczy gminy ze względu na rozwój przemysłu, usług i handlu. Największym zakładem na naszym terenie jest Zakład Przetwórstwa Mięsnego “JBB” Import-Eksport J. Bałdyga. Zatrudnienie znalazło tu około 1,5 tyś. osób, nie tylko mieszkańców Gminy Łyse, ale również regionu.
Dynamiczny rozwój Gminy Łyse w ciągu ostatnich lat owocuje powstaniem nowych budynków mieszkalnych, ulic i osiedli. W wyniku dodatniego przyrostu naturalnego stale zwiększa się liczba naszych mieszkańców. Dzięki poczynionym przez władze samorządu Gminy Łyse staraniom, znacznej poprawie uległa infrastruktura drogowa, podnosząca standard dojazdu do posesji i obszarów inwestycyjnych. W wyniku prowadzonych inwestycji gminna infrastruktura komunalna została znacząco rozbudowana. Powstały nowe obiekty kulturalno-rekreacyjne, a istniejące zostały zmodernizowane adekwatnie do potrzeb lokalnej społeczności. Ogromną rolę odegrali mieszkańcy poszczególnych sołectw, którzy w ramach czynu społecznego, w porozumieniu z władzami gminy, wybudowali od podstaw lub gruntownie wyremontowali budynki świetlic wiejskich - obiektów niezwykle ważnych dla mieszkańców Gminy Łyse, skupiając życie społeczno-kulturalno-rekreacyjne. Dynamicznie rozwija się infrastruktura związana z gospodarką wodno-ściekową. Rozbudowywana jest zbiorcza sieć kanalizacyjna i wodociągowa, kolejne tereny są wyposażane w media, tym samym podnosząc ich atrakcyjność inwestycyjną oraz zwiększając poziom zadowolenia osób z faktu zamieszkania na terenie naszej gminy.
Gmina Łyse to teren żywych tradycji kurpiowskich. Najpopularniejszą imprezą kulturalną jest Palma Kurpiowska. Odbywa się co roku w Niedzielę Palmową i jest ściśle związana z tradycją chrześcijańską. W Niedzielę Palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju.
W obrębie miejscowości Serafin i Złota Góra istnieje 16-kilometrowa trasa rowerowa, która rozpoczyna się w miejscowości Serafin przy leśniczówce. Niezwykle urokliwa leśna ścieżka rowerowa oznakowana jest kierunkowskazami z 17 stanowiskami edukacyjnymi. Trasę kończy widok na rezerwat przyrody „Torfowisko Serafin". Ponadto w lipcu 2015 roku w miejscowości Łyse (okolice skrzyżowania ulic Krupki i Kościelnej) udostępniona została 5 kilometrowa leśna ścieżka spacerowa nordic walking "Gośka", na której zlokalizowane zostały dwa przystanki z zamontowanymi urządzeniami poprawiającymi ogólną kondycję fizyczną.
Na terenie gminy i w jej otoczeniu znajdują się 3 rezerwaty przyrody z wieloma gatunkami roślin i zwierząt podlegających ochronie. Są to rezerwaty: Mingos, Torfowisko Serafin oraz Tabory. Łączna ich powierzchnia stanowi około 1% ogólnej powierzchni Gminy. Rezerwat „Torfowisko Serafin” to duży kompleks bagien serafińskich jest pozostałością po zeutrofizowanym jeziorze Krusko. W średniowieczu nad jego północnym brzegiem stał dwór myśliwski książąt mazowieckich. Obecnie bagna są rezerwatem fauny i flory o powierzchni 184, 92 ha. Ochronie podlegają również znajdujące się na terenie Gminy Łyse obszary Natura 2000 (Puszcza Piska i Myszynieckie Bory Sasankowe). Nasza Gmina leży w obrębie obszaru funkcjonalnego Zielone Płuca Polski, gdzie zakwalifikowana została do mezoekoregionu Kurpiowskiego.
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia atrakcyjnej turystycznie i inwestycyjnie Gminy Łyse oraz zapoznania się bogatą ofertą kulturalno-rekreacyjną naszej Małej Ojczyzny.