Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

logotyp2

almanach 126

 

Urząd Gminy Łyse
ul. Ostrołęcka 2,
07-437 Łyse,
tel.: 29 7725003, 29 7725027,
fax: 29 7725003 w. 41,
www.gminalyse.pl,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Gmina Łyse położona jest na piaszczystej nizinie kurpiowskiej o znacznym odsetku lasów i użytków zielonych. W skład gminy wchodzą 22 miejscowości stanowiąc 21 sołectw. Łączna powierzchnia w granicach administracyjnych to 246,45 km2., liczba mieszkańców wynosi 8,6 tysiąca. Z uwagi na położenie gminy na sandrach (piaskach) naniesionych przez ostatnie zlodowacenie bałtyckie występują tu słabe gleby, w przeważającej mierze klas V, VI, VI Rz (pod zalesienie). Uprawa łąk i pastwisk w kierunku produkcji mlecznej stanowi podstawę rolnictwa.
Miejscowość Łyse jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym oraz przemysłowo-usługowym na terenie gminy. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost gospodarczy gminy ze względu na rozwój przemysłu, usług i handlu. Największym zakładem na naszym terenie jest Zakład Przetwórstwa Mięsnego “JBB” Import-Eksport J. Bałdyga. Zatrudnienie znalazło tu około 1,5 tyś. osób, nie tylko mieszkańców Gminy Łyse, ale również regionu.
Dynamiczny rozwój Gminy Łyse w ciągu ostatnich lat owocuje powstaniem nowych budynków mieszkalnych, ulic i osiedli. W wyniku dodatniego przyrostu naturalnego stale zwiększa się liczba naszych mieszkańców. Dzięki poczynionym przez władze samorządu Gminy Łyse staraniom, znacznej poprawie uległa infrastruktura drogowa, podnosząca standard dojazdu do posesji i obszarów inwestycyjnych. W wyniku prowadzonych inwestycji gminna infrastruktura komunalna została znacząco rozbudowana. Powstały nowe obiekty kulturalno-rekreacyjne, a istniejące zostały zmodernizowane adekwatnie do potrzeb lokalnej społeczności. Ogromną rolę odegrali mieszkańcy poszczególnych sołectw, którzy w ramach czynu społecznego, w porozumieniu z władzami gminy, wybudowali od podstaw lub gruntownie wyremontowali budynki świetlic wiejskich - obiektów niezwykle ważnych dla mieszkańców Gminy Łyse, skupiając życie społeczno-kulturalno-rekreacyjne. Dynamicznie rozwija się infrastruktura związana z gospodarką wodno-ściekową. Rozbudowywana jest zbiorcza sieć kanalizacyjna i wodociągowa, kolejne tereny są wyposażane w media, tym samym podnosząc ich atrakcyjność inwestycyjną oraz zwiększając poziom zadowolenia osób z faktu zamieszkania na terenie naszej gminy.
Gmina Łyse to teren żywych tradycji kurpiowskich. Najpopularniejszą imprezą kulturalną jest Palma Kurpiowska. Odbywa się co roku w Niedzielę Palmową i jest ściśle związana z tradycją chrześcijańską. W Niedzielę Palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju.
W obrębie miejscowości Serafin i Złota Góra istnieje 16-kilometrowa trasa rowerowa, która rozpoczyna się w miejscowości Serafin przy leśniczówce. Niezwykle urokliwa leśna ścieżka rowerowa oznakowana jest kierunkowskazami z 17 stanowiskami edukacyjnymi. Trasę kończy widok na rezerwat przyrody „Torfowisko Serafin". Ponadto w lipcu 2015 roku w miejscowości Łyse (okolice skrzyżowania ulic Krupki i Kościelnej) udostępniona została 5 kilometrowa leśna ścieżka spacerowa nordic walking "Gośka", na której zlokalizowane zostały dwa przystanki z zamontowanymi urządzeniami poprawiającymi ogólną kondycję fizyczną.
Na terenie gminy i w jej otoczeniu znajdują się 3 rezerwaty przyrody z wieloma gatunkami roślin i zwierząt podlegających ochronie. Są to rezerwaty: Mingos, Torfowisko Serafin oraz Tabory. Łączna ich powierzchnia stanowi około 1% ogólnej powierzchni Gminy. Rezerwat „Torfowisko Serafin” to duży kompleks bagien serafińskich jest pozostałością po zeutrofizowanym jeziorze Krusko. W średniowieczu nad jego północnym brzegiem stał dwór myśliwski książąt mazowieckich. Obecnie bagna są rezerwatem fauny i flory o powierzchni 184, 92 ha. Ochronie podlegają również znajdujące się na terenie Gminy Łyse obszary Natura 2000 (Puszcza Piska i Myszynieckie Bory Sasankowe). Nasza Gmina leży w obrębie obszaru funkcjonalnego Zielone Płuca Polski, gdzie zakwalifikowana została do mezoekoregionu Kurpiowskiego.
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia atrakcyjnej turystycznie i inwestycyjnie Gminy Łyse oraz zapoznania się bogatą ofertą kulturalno-rekreacyjną naszej Małej Ojczyzny.