Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

herb kwilcz

almanach 132

 

Urząd Gminy Kwilcz
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 23
64 - 420 Kwilcz
tel. 61 29 15 400, 61 29 15 065, 61 29 15 081, 61 29 15 113,
fax 61 29 15 264
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kwilcz.pl

 

Kwilcz – gmina na dobrej drodze!
Gmina Kwilcz leży na terenie Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, zajmuje obszar 14 185 ha. Obejmuje 27 miejscowości wiejskich, w których zamieszkuje 6252 osób. Kwilcz to duża wieś położona na skraju Doliny Lutomki (potoku Kwileckiego) przy szosie nr 24 Pniewy – Skwierzyna. Kwilcz jest gminą typowo rolniczą o bogatej przyrodzie i wolnym od skażeń powietrzu. 30% powierzchni gminy pokrywają lasy obfitujące w zwierzynę łowną, grzyby i jagody. Północna część gminy stanowi część Sierakowskiego Parku Krajobrazowego – jednego z najciekawszych parków krajobrazowych w Wielkopolsce. Rozwinięta baza noclegowa, w tym m.in. prężnie działające gospodarstwa agroturystyczne, dogodne położenie oraz gęstość połączeń drogowych zachęcają do odwiedzenia naszej gminy, która wyróżniając się pięknem krajobrazu stanowi doskonałe miejsce do uprawniania turystyki, rekreacji i wypoczynku. Najcenniejsze zabytki gminy powstały na przełomie XVII i XVIII wieku. Jednym z nich jest Kościół p.w. Św. Michała zbudowany w latach 1766 - 1781 w stylu klasycystycznym, z wieżą z hełmem w kształcie obelisku. Przy kościele są kaplice późnobarokowe z około 1780 – 90r. i figura Matki Boskiej z 1790r. Kolejnym cennym zabytkiem jest Pałac Kwilecki, wokół którego rozpościera się park z bogatym i wartościowym drzewostanem. Wiele elementów kultury, zabytków architektury dworskiej i sakralnej, a także dokumentów pisanych znajduje się miejscowościach położonych na terenie gminy Kwilcz.
Jako jeden z największych sukcesów uważam aktywne działanie utworzonego w 2014 roku Kwileckiego Centrum Kultury i Edukacji im. F. Mazurkiewicza. CKiE tworzy sprzyjające warunki dla rozwoju wszelkich form aktywności kulturalnej mieszkańców Kwilcza i całej gminy. Coroczne zwiększamy nasze nakłady finansowe na funkcjonowania jednostki, a poprzez CKiE staramy się zachęcać mieszkańców gminy do czynnego udziału w życiu kulturalnym i artystycznym gminy, zaś głównymi zadaniami w mojej opinii są organizacja czasu wolnego mieszkańców, tworzenie warunków do rozwoju zainteresowań i uzdolnień Kwilczan ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci, młodzieży i seniorów oraz promocja środowiska kulturalnego gminy. Mieszkańcy na spotkaniach co¬raz częściej kładą nacisk na budo¬wę dróg i chodników. Ze względu jednak na koszty i możliwości naszego budżetu plan budowy (remontów) dróg realizujemy stopniowo lecz konsekwentnie. Przez ostatnie trzy lata udało się wybudować i wyremontować ponad 7 km dróg! Budowę i remonty wykonywaliśmy jako zadania własne lub w formie dofinansowania wspólnie z powiatem. Dużym powodem do zadowolenia jest pozyskanie środków zewnętrznych na liczne realizowane inwestycje, ponieważ strategia naszego działania zakładała inwestowanie w infrastrukturę z maksymalnym pozyskaniem funduszy zewnętrznych. Udało się przeprowadzać remonty i modernizacje w placówkach oświatowych, a inwestycje te dotyczyły wszystkich gminnych placówek oświatowych: przedszkola w Kwilczu i Luboszu, Szkoły Podstawowej w Kwilczu i Luboszu. Spośród wielu działań gminy w zakresie oświaty należy wymienić inwestowanie w edukację przedszkolną, wyposażenie pracowni (m.in. w materiały multimedialne), rozwój infrastruktury sportowej czy dodatkowe zajęcia dla uczniów. Wydatki na oświatę stanowią ok. 34 % budżetu gminy, a subwencja oświatowa pokrywa je tylko w około 80%. Znaleźliśmy się w gronie tych nielicznych gmin, które podczas naboru do przedszkoli przyjęły wszystkie dzieci. Aby sprostać nowoczesnym standardom nauczania dążyliśmy do modernizacji oraz tworzenia w szkołach pracowni komputerowych. Kontynuowane są przy tym także dofinansowania do letnich wakacji dla dzieci i młodzieży z gminy. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom i remontom świetlic wiejskich społeczność wielu miejscowości zyskała miejsce do spotkań, do organizacji imprez kulturalnych i społecznych, dające możliwość integracji społeczności lokalnej lub miejsce realizacji ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży. Udało się przeprowadzić w poszczególnych sołectwach wiele niezbędnych zadań m.in. poprawić standardy świetlic poprzez zagospodarowanie czy ich doposażenie w niezbędny sprzęt lub urządzenia dla działających tam społecznie grup lub budowę miejsc do spędzania czasu przez mieszkańców. Inwestycje byłyby niemożliwe, gdyby niezaangażowanie oraz konsekwencja mieszkańców sołectwa. W celu poprawy warunków do rozwoju turystyki prowadzimy dwa kąpieliska gminne wraz infrastrukturą wypoczynkowo–rekreacyjną.
Stanisław Mannek