Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Progresja podatkowa wzrośnie, ale niewiele

  Rząd wyda 10 mld zł na reformę, która ma obniżyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających. W efekcie jednak wciąż będziemy wśród krajów z małymi różnicami obciążeń. Klin podatkowy w Polsce, czyli różnica między kosztami zatrudniania (wynagrodzenie netto, podatek i różne składki) a tym, co pracownik dostaje do ręki, nie jest wielki na tle innych krajów. Ale wyróżnia nas to, że klin jest praktycznie płaski. To znaczy, że relatywna wysokość obciążeń nałożonych na niskie zarobki jest prawie taka sama jak na wyższe płace. W 2018 r. było to odpowiednio 35,1 proc. i 36,3 proc. – wynika z danych OECD. Różnica w klinie wynosiła zaledwie 1,2 pkt proc.

  Więcej…  
 • Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać e-faktury

  Oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska, zmniejszenie liczby zatorów płatniczych oraz fałszywych faktur w obiegu – to tylko niektóre korzyści z e-fakturowania.

  Więcej…  
 • Ministerstwo Cyfryzacji tworzy interaktywną bazę samorządowych innowacji

  Samorządy wdrażające nowe technologie i innowacyjne rozwiązania powinny zgłosić swoje projekty do interaktywnej bazy innowacji, którą tworzy Ministerstwo Cyfryzacji.

  Więcej…  
 • V Europejski Kongres Samorządów

  W dniach 8-9 kwietnia 2019 w Krakowie odbędzie się V Europejski Kongres Samorządów będący platformą wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.


  Podczas Kongresu przewidziany jest zróżnicowany program, na który składać się będzie siedem ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 80 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji oraz uroczystą galę.


  Szczegółowe informacje, w tym rejestracja dostępne są na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl/v-europejski-kongres-samorzadow/

   

herb kwilcz

almanach 132

 

Urząd Gminy Kwilcz
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 23
64 - 420 Kwilcz
tel. 61 29 15 400, 61 29 15 065, 61 29 15 081, 61 29 15 113,
fax 61 29 15 264
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kwilcz.pl

 

Kwilcz – gmina na dobrej drodze!
Gmina Kwilcz leży na terenie Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, zajmuje obszar 14 185 ha. Obejmuje 27 miejscowości wiejskich, w których zamieszkuje 6252 osób. Kwilcz to duża wieś położona na skraju Doliny Lutomki (potoku Kwileckiego) przy szosie nr 24 Pniewy – Skwierzyna. Kwilcz jest gminą typowo rolniczą o bogatej przyrodzie i wolnym od skażeń powietrzu. 30% powierzchni gminy pokrywają lasy obfitujące w zwierzynę łowną, grzyby i jagody. Północna część gminy stanowi część Sierakowskiego Parku Krajobrazowego – jednego z najciekawszych parków krajobrazowych w Wielkopolsce. Rozwinięta baza noclegowa, w tym m.in. prężnie działające gospodarstwa agroturystyczne, dogodne położenie oraz gęstość połączeń drogowych zachęcają do odwiedzenia naszej gminy, która wyróżniając się pięknem krajobrazu stanowi doskonałe miejsce do uprawniania turystyki, rekreacji i wypoczynku. Najcenniejsze zabytki gminy powstały na przełomie XVII i XVIII wieku. Jednym z nich jest Kościół p.w. Św. Michała zbudowany w latach 1766 - 1781 w stylu klasycystycznym, z wieżą z hełmem w kształcie obelisku. Przy kościele są kaplice późnobarokowe z około 1780 – 90r. i figura Matki Boskiej z 1790r. Kolejnym cennym zabytkiem jest Pałac Kwilecki, wokół którego rozpościera się park z bogatym i wartościowym drzewostanem. Wiele elementów kultury, zabytków architektury dworskiej i sakralnej, a także dokumentów pisanych znajduje się miejscowościach położonych na terenie gminy Kwilcz.
Jako jeden z największych sukcesów uważam aktywne działanie utworzonego w 2014 roku Kwileckiego Centrum Kultury i Edukacji im. F. Mazurkiewicza. CKiE tworzy sprzyjające warunki dla rozwoju wszelkich form aktywności kulturalnej mieszkańców Kwilcza i całej gminy. Coroczne zwiększamy nasze nakłady finansowe na funkcjonowania jednostki, a poprzez CKiE staramy się zachęcać mieszkańców gminy do czynnego udziału w życiu kulturalnym i artystycznym gminy, zaś głównymi zadaniami w mojej opinii są organizacja czasu wolnego mieszkańców, tworzenie warunków do rozwoju zainteresowań i uzdolnień Kwilczan ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci, młodzieży i seniorów oraz promocja środowiska kulturalnego gminy. Mieszkańcy na spotkaniach co¬raz częściej kładą nacisk na budo¬wę dróg i chodników. Ze względu jednak na koszty i możliwości naszego budżetu plan budowy (remontów) dróg realizujemy stopniowo lecz konsekwentnie. Przez ostatnie trzy lata udało się wybudować i wyremontować ponad 7 km dróg! Budowę i remonty wykonywaliśmy jako zadania własne lub w formie dofinansowania wspólnie z powiatem. Dużym powodem do zadowolenia jest pozyskanie środków zewnętrznych na liczne realizowane inwestycje, ponieważ strategia naszego działania zakładała inwestowanie w infrastrukturę z maksymalnym pozyskaniem funduszy zewnętrznych. Udało się przeprowadzać remonty i modernizacje w placówkach oświatowych, a inwestycje te dotyczyły wszystkich gminnych placówek oświatowych: przedszkola w Kwilczu i Luboszu, Szkoły Podstawowej w Kwilczu i Luboszu. Spośród wielu działań gminy w zakresie oświaty należy wymienić inwestowanie w edukację przedszkolną, wyposażenie pracowni (m.in. w materiały multimedialne), rozwój infrastruktury sportowej czy dodatkowe zajęcia dla uczniów. Wydatki na oświatę stanowią ok. 34 % budżetu gminy, a subwencja oświatowa pokrywa je tylko w około 80%. Znaleźliśmy się w gronie tych nielicznych gmin, które podczas naboru do przedszkoli przyjęły wszystkie dzieci. Aby sprostać nowoczesnym standardom nauczania dążyliśmy do modernizacji oraz tworzenia w szkołach pracowni komputerowych. Kontynuowane są przy tym także dofinansowania do letnich wakacji dla dzieci i młodzieży z gminy. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom i remontom świetlic wiejskich społeczność wielu miejscowości zyskała miejsce do spotkań, do organizacji imprez kulturalnych i społecznych, dające możliwość integracji społeczności lokalnej lub miejsce realizacji ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży. Udało się przeprowadzić w poszczególnych sołectwach wiele niezbędnych zadań m.in. poprawić standardy świetlic poprzez zagospodarowanie czy ich doposażenie w niezbędny sprzęt lub urządzenia dla działających tam społecznie grup lub budowę miejsc do spędzania czasu przez mieszkańców. Inwestycje byłyby niemożliwe, gdyby niezaangażowanie oraz konsekwencja mieszkańców sołectwa. W celu poprawy warunków do rozwoju turystyki prowadzimy dwa kąpieliska gminne wraz infrastrukturą wypoczynkowo–rekreacyjną.
Stanisław Mannek