Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

DSC 2700 Edit

almanach 119

 

Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski z wykształcenia inżynier budownictwa, magister marketingu i zarządzania. W 2004 r. ukończył studium samorządu terytorialnego i gospodarki lokalnej. Posiada również uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Do głównych pasji Roberta Lewandowskiego należą piłka nożna, historia, turystyka, zagadnienia związane z rozwojem samorządu terytorialnego. Blisko 6 lat bierze aktywny udział w biegach i maratonach długodystansowych poczynając od 5 kilometrów aż do 42. Jest członkiem Żmigrodzkiego Klubu Biegacza „Sukces” i corocznie bierze udział w Żmigrodzkim Biegu Smoka na dystansie 10 km. W swojej karierze zawodnej pełnił funkcje: Burmistrza Gminy Żmigród - III kadencja, Wiceburmistrza Gminy Żmigród, Głównego Specjalisty do spraw Wodociągu Grupowego „Bychowo” (przez 6 lat).
Robert Lewandowski jest bardzo mocno związany ze społecznością gminy Żmigród oraz aktywnie działa na rzecz jej rozwoju i rozwoju samorządności. Pod jego kierownictwem Gmina Żmigród otrzymała wiele nagród i odznaczeń. Dzięki działaniom burmistrza, Gmina Żmigród odniosła ogromne sukcesy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Wiele inwestycji dofinansowanych zostało w wysokości 85% kosztu całkowitego projektu. W sumie ogólna kwota dotacji na wszystkie inwestycje wynosi ok. 18 mln zł. Gmina Żmigród rozwija się także pod względem przyrodniczym. Należy do Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”, a także objęta jest programem Natura 2000. Wszelkie działania proekologiczne związane są z ochroną przyrody, jak np. projekt budowy instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców.
Poprzez działania burmistrza Roberta Lewandowskiego Gmina Żmigród rozwija się sportowo i kulturalnie. W partnerstwie z innymi gminami pracuje przy stworzeniu Północnego Centrum Rowerowego. Bardzo mocno wspierane są również kluby sportowe oraz wyróżniający się zawodnicy klubów, którym przyznawane są stypendia.
Dodatkowo wspólnie z Zespołem Placówek Kultury organizowane są wydarzenia kulturalno-rekreacyjne dla mieszkańców, jak m.in. Żmigrodzkie Dni Smoka, Festiwal Karpia i Lasu „Karp w Lesie”, Dożynki Gminne. Mocno wspierane są także inicjatywy organizacji pozarządowych, działających w gminie, i tak swoją renomą cieszy się np. Żmigrodzki Festiwal Kwiatów. Jednym z najważniejszych wydarzeń, jakie organizowane są pod patronatem Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego, jest charytatywny Bal Smoka. Co roku wybierana jest jedna, potrzebująca osoba z terenu gminy Żmigród, dla której organizowana jest zbiórka publiczna. Pod hasłem: Żmigrodzianie nie zostawiają żmigrodzian w potrzebie, aktywizowani są wszyscy przedsiębiorcy, wolontariusze oraz mieszkańcy gminy, by wspomóc swoich „sąsiadów”.