Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

liderpolskiego samorzadu

herb miedzyrzec

Międzyrzec Podlaski
Urząd Miasta
ul. Pocztowa 8
21-560 Międzyrzec Podlaski
tel. (83) 372 62 11
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.miedzyrzec.pl

Międzyrzec Podlaski to kameralne miasto leżące w północnej części województwa lubelskiego, na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 2 i 19. Otaczają je malownicze rzeki: Krzna Północna, Krzna Południowa i Piszczka. Oprócz rzek, łączą się tu trzy kultury – polska, żydowska i rosyjska – tworząc bogatą i sięgającą 600 lat historię miasta.

To niewielkie miasto ma jednak sporo do zaoferowania. Jego główną atrakcją są Międzyrzeckie Jeziorka, wokół których w ostatnich latach prężnie rozwija się turystyka. W sezonie letnim wczasowicze korzystają z plaży, sprzętu wodnego, ludzkiej procy i tyrolki. Zimą szusują na stoku narciarskim z wyciągiem. Teren ten przyciąga także wędkarzy, bo większa część akwenu ma charakter łowiska. Jest tu wiele wartych zobaczenia zabytkowych miejsc, jak chociażby pałac Potockich otoczony klimatycznym parkiem, uroczy rynek, na którym usytuowana jest rzeźba „Modlitwa” (monument poświęcony pamięci Żydów z Międzyrzeca Podlaskiego), wykonana przez światowej sławy artystkę Yael Artsi. Miasto słynie z organizacji cyklicznych imprez, przykładem są wydarzenia sportowe: Uliczna Międzyrzecka Dycha, Ekstremalny Bieg Międzyrzeckich Jeziorek, wyścigi rowerowe MTB, zawody nordic walking, czy kulturalne: Dni Międzyrzeca, Międzyrzeckie Spotkania Jazzowe, Ogólnopolski Przegląd Zespołów RockwMOK czy Królewskie Wiwaty.

Możemy poszczycić się ciekawą kolekcją rzeźb Henryka Burzca. Tylko w miejscowym ośrodku kultury można zobaczyć stałą wystawę monumentalnych dzieł tego artysty, który urodził się w Międzyrzecu Podlaskim, a przez wiele lat tworzył w Zakopanem. Z Międzyrzeca wywodzi się także artystka i piosenkarka Sława Przybylska, Mieczysław Kalenik aktor teatralny i filmowy oraz znana reporterka i podróżniczka Elżbieta Dzikowska.

Międzyrzec to miasto z potencjałem, które z powodzeniem przyciąga nowych inwestorów, czego dowodem jest pozyskany w 2016 roku tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego.

Do zagospodarowania mamy jeszcze 16, 5 ha terenów przeznaczonych pod aktywizację gospodarczą, promujemy też tereny inwestycyjne podmiotów prywatnych. To właśnie z myślą o nowych inwestorach wprowadziliśmy ulgi w podatku od nieruchomości oraz najniższe stawki od środków transportu w regionie.
Zaufały nam takie firmy jak: Wipasz, największy polski producent pasz oraz lider w produkcji świeżego mięsa z kurczaka. Dr Gerard – jedna z największych firm cukierniczych w skali europejskiej przeniosła do nas swoją siedzibę administracyjną, a Vito Polska, producent okien i drzwi rozpoczyna tu swoją działalność.

 

Galeria zdjeć: