Sylwetki i Marki Polskiego Samorządu

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Wsparcie dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej


  Wpływ branży turystycznej na polską gospodarkę stale rośnie. Najnowsze dane ukazują, że w 2016 roku wygenerowała ona 6% polskiego PKB.

  Wzrost ruchu turystycznego stymuluje rozwój przedsiębiorczości i innowacji, powoduje zwiększenie przychodów nie tylko firm obsługujących turystów, ale także samorządów lokalnych. To właśnie dlatego rozwój branży turystycznej wspierany jest zarówno z środków krajowych jak i funduszy unijnych.

  Więcej…  
 • Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowej X edycji naszego Plebiscytu

   

  Przypominamy, że ruszyła jubileuszowa - 10 edycja Ogólnopolskiego Plebiscytu Orły Polskiego Samorządu. Plebiscyt realizowany jest w ramach Programu Samorządowa Marka Roku. O wyjątkowości tej edycji świadczą nie tylko jej uczestnicy, ale również patroni i partnerzy, którym już dziś bardzo dziękujemy za to, że wspólnie z nami chcą pokazywać i promować dobre, samorządowe wzorce!


   

   
 • Polska Organizacja Turystyczna objęła Patronatem Honorowym kolejną edycję Programu Samorządowa Marka Roku

  Od kilku lat Polska Organizacja Turystyczna jest Patronem Honorowym Programu Samorządowa Marka Roku, dlatego też chcemy nieco przybliżyć Państwu  jej działalność.

  Polska Organizacja Turystyczna jest jedną z ponad 200 działających na świecie narodowych organizacji turystycznych. Jest agencją rządową wspierającą podmioty, które zajmują się turystyką. Celem POT jest wypromowanie Polski jako kraju atrakcyjnego dla turystów, nowoczesnego, z wysokimi standardami usług i korzystnymi cenami. Działania na rzecz promocji i rozwoju turystyki polskiej prowadzone są zarówno w kraju jak i za granicą. W celu wzmocnienia wizerunku polskiego produktu turystycznego POT współpracuje z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi. W ramach tej współpracy organizowany jest szereg kampanii, liczne imprezy promocyjne, seminaria, szkolenia a także druk wydawnictw promocyjnych o Polsce, które ukazują się w 12 językach. W ramach utworzonych konsorcjów produktowych promowana jest turystyka aktywna, uzdrowiskowa, biznesowa, kulinarna i wiejska. Zapraszani są do Polski zagraniczni dziennikarze i touroperatorzy, czego efektem są liczne artykuły o Polsce w zagranicznych mediach. Wiedza o tendencjach na światowym rynku turystycznym pozwala POT wyznaczać priorytety w polskiej turystyce.

  Zapewniamy, że będziemy jeszcze Państwa zapoznawać z działalnością Polskiej Organizacji Turystycznej.

   
 • Poparcie Wojewodów dla Programu Samorządowa Marka Roku

  Urzędy Wojewódzkie oraz Wojewodowie również wspierają Program Samorządowa Marka Roku. Do zacnego grona Patronów Honorowych dołączyli:
  Wojewoda Warmińsko-Mazurski - Pan Artur Chojecki oraz Wojewoda Dolnośląski - Pan Paweł Hreniak.

        

   

ksiegamoja086

liderpolskiego samorzadu

Urząd Gminy w Obrytem
Obryte 185
07-215 Obryte
tel. 29 741 10 04
www.obryte.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiat – pułtuski
Województwo – mazowieckie

Gmina Obryte jest wyjątkową gminą wiejską położoną na Mazowszu w powiecie pułtuskim. Gmina zlokalizowana jest w północno – wschodniej części powiatu Pułtuskiego; a centralno - północnej części województwa mazowieckiego. Zajmuje obszar 139,7 km2 co stanowi 16,9 % powierzchni powiatu. Lasy stanowią 45 % obszaru gminy. Północną granicę gminy wyznacza rzeka Narew na długości 15 km. Na terenie gminy zamieszkuje 4847 osób w 24 wsiach (20 sołectw), w tym 80% osób czynnych zawodowo zatrudnionych jest w rolnictwie (ok. 1100 gospodarstw). Na terenie gminy nie działają żadne zakłady przemysłowe, jest to gmina typowo rolnicza.

Na terenie gminy Obryte istniały osady puszczańskie, a w XIII w. teren był już gęsto zaludniony. Od 1242 r. zaczęła istnieć parafia Obryte. Po upadku Napoleona tereny Puszczy Białej znalazły się w ramach Królestwa Polskiego. Puszcza odegrała ważną rolę w okresie naszych walk narodowo wyzwoleńczych. Patriotyczny lud kurpiowski uczestniczył w tych walkach moralnie i materialnie. Gmina Obryte leży w Puszczy Białej. Puszcza Biała to kompleks leśny o łącznej powierzchni około 2000 km2, położony na wysoczyźnie wyszkowskiej stanowiącej obszar wyrównawczy moreny dennej w widłach Bugu i Narwi. Książe Konrad Mazowiecki nadał ją biskupom płockim rezydującym m.in. w Pułtusku, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy zwanej odtąd Puszcza Biskupią lub po prostu Biskupczyzną. Puszcza Kurpiowska słynęła niegdyś z obfitości zwierzyny.

Nadnarwiańskie okolice. W rejonie Zambsk las dociera na skraj rzeki, niedaleko, w miejscu zwanym Pałęka, na ciekawych przyrodniczo łąkach gniazduje wiele rzadkich ptaków. Spotkać tam można żurawie, bociany białe i czarne, kuligi, a wiosną także gęsi i bataliony. Na łąkach tych często żerują także sarny. Narew płynie naturalnym korytem, nigdzie nie jest obwałowana, a w wielu miejscach ma naturalne, piaszczyste plaże. Jest idealną rzeką do uprawiania sportów wodnych, a szczególnie kajakarstwa. Warto wybrać się na kajakową wycieczkę podziwiając nadnarwiańskie widoki.

Co prawda Puszcza Biała nie ma charakteru dziewiczego lasu, nienaruszonego ręką drwala, ale nadal w wielu miejscach jest to las naturalny. Spacer piaszczystymi drogami wśród sosnowego boru może być pouczającą i frapującą wycieczką. Można spotkać sarny, łosie, jelenie lub nawet dziki. Warto wiedzieć, iż przesycone aromatem ziół i żywicznym zapachem sosen, powietrze jest bardzo cenne dla płuc wyczerpanych zanieczyszczeniami. W wielu miejscach las ma charakter naturalny. Tak jest w rezerwatach Popławy, Bartnia i Wielgolas oraz tuż przy Narwi w okolicach Zambsk.

Ludność Kurpiowska zawsze była bardzo religijna. Świadczą o tym wspaniałe zabytki architektury sakralnej. Na terenie gminy są dwa drewniane kościoły: w Sokołowie i Sadykrzu oraz dwa murowane: w Zambskach Kościelnych i Obrytem. Najbardziej jednak urzekające są kapliczki i drewniane krzyże usytuowane na skrzyżowaniach dróg, bądź w środku lasu. Wiele z nich jest pamiątką po, często tragicznych, wydarzeniach związanych z wojną czy powstaniami. W lesie niedaleko Tocznabieli jest malutka kapliczka z takim napisem: „Matko Częstochowska Królowo Polski ofiaruję ten ołtarzyk za uratowanie życia w latach 1943 – 1944”.

 

Galeria zdjeć: