Sylwetki i Marki Polskiego Samorządu

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Wsparcie dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej


  Wpływ branży turystycznej na polską gospodarkę stale rośnie. Najnowsze dane ukazują, że w 2016 roku wygenerowała ona 6% polskiego PKB.

  Wzrost ruchu turystycznego stymuluje rozwój przedsiębiorczości i innowacji, powoduje zwiększenie przychodów nie tylko firm obsługujących turystów, ale także samorządów lokalnych. To właśnie dlatego rozwój branży turystycznej wspierany jest zarówno z środków krajowych jak i funduszy unijnych.

  Więcej…  
 • Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowej X edycji naszego Plebiscytu

   

  Przypominamy, że ruszyła jubileuszowa - 10 edycja Ogólnopolskiego Plebiscytu Orły Polskiego Samorządu. Plebiscyt realizowany jest w ramach Programu Samorządowa Marka Roku. O wyjątkowości tej edycji świadczą nie tylko jej uczestnicy, ale również patroni i partnerzy, którym już dziś bardzo dziękujemy za to, że wspólnie z nami chcą pokazywać i promować dobre, samorządowe wzorce!


   

   
 • Polska Organizacja Turystyczna objęła Patronatem Honorowym kolejną edycję Programu Samorządowa Marka Roku

  Od kilku lat Polska Organizacja Turystyczna jest Patronem Honorowym Programu Samorządowa Marka Roku, dlatego też chcemy nieco przybliżyć Państwu  jej działalność.

  Polska Organizacja Turystyczna jest jedną z ponad 200 działających na świecie narodowych organizacji turystycznych. Jest agencją rządową wspierającą podmioty, które zajmują się turystyką. Celem POT jest wypromowanie Polski jako kraju atrakcyjnego dla turystów, nowoczesnego, z wysokimi standardami usług i korzystnymi cenami. Działania na rzecz promocji i rozwoju turystyki polskiej prowadzone są zarówno w kraju jak i za granicą. W celu wzmocnienia wizerunku polskiego produktu turystycznego POT współpracuje z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi. W ramach tej współpracy organizowany jest szereg kampanii, liczne imprezy promocyjne, seminaria, szkolenia a także druk wydawnictw promocyjnych o Polsce, które ukazują się w 12 językach. W ramach utworzonych konsorcjów produktowych promowana jest turystyka aktywna, uzdrowiskowa, biznesowa, kulinarna i wiejska. Zapraszani są do Polski zagraniczni dziennikarze i touroperatorzy, czego efektem są liczne artykuły o Polsce w zagranicznych mediach. Wiedza o tendencjach na światowym rynku turystycznym pozwala POT wyznaczać priorytety w polskiej turystyce.

  Zapewniamy, że będziemy jeszcze Państwa zapoznawać z działalnością Polskiej Organizacji Turystycznej.

   
 • Poparcie Wojewodów dla Programu Samorządowa Marka Roku

  Urzędy Wojewódzkie oraz Wojewodowie również wspierają Program Samorządowa Marka Roku. Do zacnego grona Patronów Honorowych dołączyli:
  Wojewoda Warmińsko-Mazurski - Pan Artur Chojecki oraz Wojewoda Dolnośląski - Pan Paweł Hreniak.

        

   

liderpolskiego samorzadu

herb rozprza

Urząd Gminy w Rozprzy
Al. 900-lecia 3
97-340 Rozprza
tel.: 44 649-61-08
fax.: 44 615-80-06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.rozprza.pl

Gmina Rozprza położona jest w centralnej Polsce, w powiecie piotrkowskim. Liczy ponad 12 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 162,5 km2, przez co należy do większych gmin powiatu. Położona jest na skraju trasy szybkiego ruchu, przyszłej autostrady A1 - Gdańsk - Katowice. Przez jej obszar przepływa rzeka Luciąża, na której zbudowano zbiornik retencyjny Zalew Cieszanowicki o powierzchni lustra 217 hektarów. Obecnie jest to popularne w powiecie piotrkowskim miejsce rekreacji i wypoczynku. Doceniają go zarówno wędkarze jak i turyści, dla których w sezonie letnim dostępne są wypożyczalnie sprzętu wodnego: łódek, kajaków, rowerów wodnych. Dookoła zalewu znajdują się liczne pola namiotowe oraz domki kempingowe.

Na szczególną uwagę zasługuje historia Gminy, a dokładnie samej Rozprzy. Należy ona do najstarszych w Polsce osad. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 1065 roku. W związku z tym w 2015 roku zorganizowane zostały uroczyste obchody 950-lecia powstania Rozprzy. Jednak historia Rozprzy zaczyna się znacznie wcześniej. Świadczą o tym cmentarzyska pogańskie oraz resztki starego grodziska odkryte pod wsią Łochyńsko. Natomiast w czasie I Wojny Światowej w Rozprzy uformowały się 4 i 6 pułk Legionów Polskich.

W dzisiejszych czasach cechą charakterystyczną wyróżniającą Gminę Rozprza na tle innych samorządów jest współdziałanie mieszkańców. Duża aktywność społeczna przejawia się przede wszystkim w działalności aż 21 Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gospodyń Gminy Rozprza, 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz 7 klubów sportowych. Szczególnie aktywne są również dwie orkiestry, które swoje występy miały nie tylko w Polsce, ale również za granicami kraju.

Włodarze Gminy Rozprza cały czas starają się zwiększać komfort życia mieszkańców inwestując znaczne środki w edukację dzieci i młodzieży, poprawiając bezpieczeństwo na drogach remontując i budując kolejne oraz inwestując w ekologię. W ostatnim czasie zostały zorganizowane spotkania z mieszkańcami w sprawie dotacji do budowy kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki temu wszyscy chętni, którzy złożyli odpowiedni wniosek będą mogli skorzystać aż z 80% dotacji przyznanej z funduszy unijnych oraz gminnych na budowę odnawialnych źródeł energii w swoich domach.

Jednym z głównych priorytetów na kolejne lata jest utworzenie w okolicy miejscowości Niechcice na obszarze 200 ha podstrefy Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Położenie oraz wielkość gruntów inwestycyjnych jest szczególnie interesująca dla przyszłych inwestorów. Byłaby to bowiem największa strefa ekonomiczna w województwie łódzkim i jedna z większych w skali ogólnokrajowej. Tereny te leżą w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 1, przyszłej autostrady A1 Gdańsk-Katowice. Pozyskanie inwestorów i stworzenie na tym terenie miejsca przyjaznego przedsiębiorcom wpłynęłoby korzystnie na rozwój ekonomiczny i społeczny całej gminy. Szczególne nadzieje wiązane są z pojawieniem nowych miejsc pracy.

 

Galeria zdjeć: