Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

kiwt zdj

almanach 86

 

Urząd Gminy Ciechanów
ul. Fabryczna 8
06-400 Ciechanów
tel./ fax: 23 672 26 46, 23 672 22 10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gminaciechanow.pl

 

Gmina, jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego ma szereg zadań i obowiązków do zrealizowania. Mieszkańcy Gminy Ciechanów po raz 6 obdarzyli mnie swoim zaufaniem, od 24 lat pełnię funkcję wójta i moim zdaniem, iż w tym czasie zostało wykonanych wiele poważnych i odważnych inwestycji, chociażby budowa budynku urzędu gminy, szkoły podstawowej i gimnazjum, świetlic wiejskich, budowa boiska pełnowymiarowego wraz z szatniami, placów zabaw. W tym okresie zbudowaliśmy ponad 170 km sieci wodociągowej wraz z przyłączami – na chwilę obecną 100 % mieszkańców jest zaopatrzona w wodę. Liczne modernizacje i budowy dróg gminnych. Rozpoczęliśmy budowę kanalizacji sanitarnej. Rozwój ekonomiczny i społeczny był możliwy dzięki pozyskiwanym inwestorom. Wszystko, co do tej pory osiągnęliśmy zawdzięczamy wspólnej pracy na rzecz Naszej Gminy, dobrej współpracy z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami, a także doświadczeniu oraz planowaniu zadań na najbliższe lata i ich realizacja.
Potwierdzeniem tego jest przyznany tytuł Lider Polskiego Samorządu oraz Certyfikat Laur Społecznego Zaufania.

 

Gmina Ciechanów położona w województwie mazowieckim, w powiecie ciechanowskim, jest jedną z jego większych gmin o powierzchni 140,23 km². Obecnie liczy 33 sołectwa, które zamieszkuje na stałe 7100 osób.

W Gminie Ciechanów od wielu lat prowadzone są działania, mające wpływ na jakość życia mieszkańców. Dzięki sprzyjającej infrastrukturze technicznej i uzbrojeniu terenów wzrasta liczba mieszkańców i rozwija się budownictwo jednorodzinne. Należy dodać, że to właśnie mieszkańcy mają również duży wpływ na rozwój Gminy, poprzez chociażby fundusz sołecki oraz wnioski do budżetu, które są realizowane przez samorząd.

Ważną rolę w gminie Ciechanów odgrywa życie społeczne i integracja mieszkańców. Na terenie Gminy działa klub sportowy – piłkarski ,,Gryf” w Kownatach Żędowych, dodatkowo przy szkołach funkcjonują Szkolne Kluby Sportowe. W ostatnich latach powstały place zabaw oraz obiekty rekreacyjno - sportowe. Na terenie Gminy działa również Koło Gospodyń Wiejskich zaś w najbliższym czasie zostanie otwarty Gminny Klub ,,Senior+”. Na stałe w krajobraz gminy wpisana jest działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, które funkcjonują w czterech miejscowościach. Wszystkie jednostki są wyposażone w samochody gaśnicze oraz sprzęt ratowniczy, dzięki czemu biorą udział w licznych akcjach ratowniczo – gaśniczych, szczególnie na uwagę zasługuje Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydzewie, która została włączona 09 maja 2014 r. do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Obecnie OSP Rydzewo zrzesza w swoich szeregach 24 druhów. Corocznie wójt Gminy organizuje festyny z okazji Dnia Strażaka. Główną atrakcją jest tu prezentowanie oraz zapoznanie się z technologią wozów strażackich i sprzętem gaśniczym, jak również zawody sportowo – sprawnościowe. Elementem lokalnej kultury jest również festyn organizowany z okazji Dnia Dziecka, a także Dożynki Gminne, które są zadedykowane rolnikom i ich ciężkiej pracy, jednocześnie promująca piękno i wielokulturowość naszej Małej Ojczyzny – Gminy Ciechanów.

Do niedawna podstawowym kierunkiem gospodarczego rozwoju gminy było rolnictwo, jednak Władze Gminy w ostatnich latach podjęły działania w kierunku rozwoju przedsiębiorczości. W wyniku utworzenia strefy ekonomicznej, uzbrojenia terenów pod inwestycje, planów zagospodarowania przestrzennego oraz profesjonalnemu podejściu do inwestora, coraz więcej przedsiębiorstw prowadzi działalność gospodarczą na terenie gminy Ciechanów, przykładem może być firma Cedrob, która jest liderem w produkcji drobiu.
Bez wątpienia rozwojowi przedsiębiorczości sprzyja również położenie geograficzne gminy. Drogi rozchodzą się promieniście we wszystkich głównych kierunkach. Przez teren gminy przebiega linia kolejowa Warszawa – Gdańsk oraz drogi krajowe nr 50 i 60 a także drogi wojewódzkie nr 615, 616 i 617. sieć dróg gminnych i powiatowych zapewnia bardzo dobrą komunikację ze wszystkimi miejscowościami na terenie gminy. Coraz lepsza infrastruktura gminy służy mieszkańcom oraz stanowi ważny element rozwoju potencjału inwestycyjnego (ok. 380 różnorodnych zakładów i przedsiębiorstw o charakterze usługowym, handlowym i produkcyjnym). Każdy inwestor, który chciałby prowadzić swoją działalność, może liczyć na indywidualne podejście i możliwość negocjacji warunków oraz pomoc w załatwieniu formalności i wyszukaniu dogodnego miejsca pod inwestycje.

Władze Gminy podejmują działania zmierzające do zmniejszenia bezrobocia na swoim terenie. Oprócz inwestorów, którzy dają zatrudnienie mieszkańcom gminy również od wielu lat prowadzona jest współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy, dzięki temu mieszkańcy są zatrudniani w ramach prac interwencyjnych czy staży. Ponadto dzięki zaangażowaniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który w ramach zadań własnych i zleconych wspiera najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy.

Na terenie gminy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne z bogatą i zróżnicowaną ofertą czynnego wypoczynku na łonie natury. Na uwagę zasługuje gospodarstwo agroturystyczne Agrotur w Niestumiu, które otoczone jest pięknym i zabytkowym parkiem podworskim z początku XIX wieku, wyjątkowości nadaje unikalny i malowniczy pejzaż, podkreślony krętymi zakolami rzeki Pławnicy.

Turystyce i udanemu wypoczynkowi na terenie gminy sprzyjają występujące tu obszary chronione, stanowiące 42% obszaru gminy, zaliczane do ,,Zielonych Płuc Polski”. Oprócz walorów krajobrazowych i różnorodności fauny i flory, bogactwem Gminy Ciechanów jest jej dziedzictwo kulturowe. Składa się na nie tradycyjna architektura wiejska, reprezentowana przez liczne przydrożne kapliczki i krzyże, parki podworskie, pomniki przyrody, jak również niewielkie, lecz urokliwe zabytki: drewniany kościół w Chotumiu z XVIII wieku, leśniczówka w Bardonkach, Park w Niestumiu z przełomu XIX i XX wieku. W chwili obecnej trwa reaktywacja Parku w Sokołówku, należy dodać, że plany z tym ostatnim są bardzo ambitne, bowiem powyższym obiektem zainteresowane jest Muzeum Szlachty Mazowieckiej, gdzie planowana jest budowa muzeum.