Urząd Gminy Narewka
ul. Białowieska 1, 17-220 Narewka
tel. 85/682-98-80; fax: 85/682-98-85
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
www.narewka.pl;
www.turystyczna.narewka.pl
Gmina Narewka usytuowana jest w malowniczej południowo-wschodniej części województwa podlaskiego i rozciąga się na 33.948 ha. Większość jej powierzchni stanowią lasy Puszczy Białowieskiej zgrupowane w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu, gdzie najcenniejsze tereny objęto ochroną Białowieskiego Parku Narodowego i rezerwatową. Północną część gminy zajmuje Zbiornik Wodny „Siemianówka” o pow. 3.250 ha powstały po spiętrzeniu wód rzeki Narew.
Ze względu na bogate walory przyrodnicze gmina dysponuje dużym i stale modernizowanym potencjałem turystycznym sprzyjającym rozwojowi różnorodnych form rekreacji, od agroturystyki poprzez turystykę krajobrazową po kwalifikowaną i specjalistyczną. Liczne szlaki turystyczne zarówno piesze, jak również rowerowe i wodne tworzą ciekawą sieć umożliwiającą dotarcie do miejsc najcenniejszych z punktu widzenia przyrody, kultury i historii. Gminne inwestycje w infrastrukturę i bazę rekreacyjną przyciągają zwolenników aktywnego wypoczynku. W sąsiedztwie Zbiornika Wodnego „Siemianówka” zlokalizowano uzbrojone tereny inwestycyjne pod budownictwo letniskowe, pensjonatowe i hotelarskie.
Dbałość o przyrodę zobowiązuje władze samorządowe do opracowywania programów rewitalizacyjnych oraz inwestowania w odnawialne źródła energii. Zastępuje się węglowe kotłownie olejowymi lub na gaz propan-butan, a także instalowane są pompy ciepła. Osobom prywatnym stworzono szansę instalacji kolektorów słonecznych do c.w.u. oraz paneli fotowoltaicznych. Już 110 gospodarstw domowych i 7 obiektów komunalnych korzysta z energii słonecznej, a kolejne 44 instalacje kolektorów słonecznych i 49 fotowoltaicznych są montowane. Prawie 80% mieszkańców korzysta ze zbiorczej kanalizacji sanitarnej, a dla zabudowy rozproszonej wybudowano 243 przydomowe oczyszczalnie ścieków. Sieć wodociągowa jest doprowadzona niemal do każdego gospodarstwa domowego. Wszystkie inwestycje infrastrukturalne i liczne wydarzenia kulturalno-sportowe są ukierunkowane na podniesienie komfortu życia mieszkańców, a mieszkają tu ludzie mili, otwarci na innowacje i jednocześnie podtrzymujący lokalne tradycje, dumni ze swojej historii i wielokulturowości.
Gmina Narewka to doskonałe miejsce do inwestowania. Na jej terenie funkcjonuje ponad 100 podmiotów gospodarczych, których zakres działania obejmuje zarówno działalność turystyczną i agroturystyczną, handlową, usługową, jak też z zakresu budownictwa, transportu i przeładunku. Przy zmodernizowanym kolejowym przejściu granicznym w Siemianówce, z pełną obsługą fitosanitarną, zlokalizowano 29-hektarową Podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W gminie funkcjonuje 8 terminali przeładunkowych towarów masowych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury kolejowej z dostępem do „szerokiego” toru. Swoją działalność zainicjował również punkt przeładunkowy kontenerów w Chryzanowie. Działa zakład produkcyjny firmy Pronar Sp. z o.o., specjalizujący się w produkcji przyczep wielkogabarytowych i kół do pojazdów wolnobieżnych oraz zakład Ceramiki Budowlanej Lewkowo Sp. z o.o., producenta czerwonej ceramiki budowlanej. Gmina Narewka to doskonałe miejsce na ulokowanie biznesu z perspektywą współpracy z krajami Europy Wschodniej i Azji.
Samorząd lokalny stawia na zrównoważony rozwój, gdzie potrzeby gospodarki, środowiska naturalnego i mieszkańców wzajemnie się uzupełniają. Systematycznie inwestuje w przebudowę sieci dróg lokalnych, tworzy warunki do inwestowania i aktywnego relaksu dla osób starszych oraz modernizuje obiekty szkolno-przedszkolne. Gmina Narewka jest idealnym miejscem do zamieszkania dla tych, którzy szukają cichej i bezpiecznej przystani w pięknym otoczeniu przyrody.