Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

logo gminy

almanach 108

 

URZĄD GMINY ZAKRZEW
Zakrzew 51, 26-652 Zakrzew
tel. 48 610 51 22, fax. 48 610 51 43
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
www.zakrzew.pl

Gmina Zakrzew to gmina wiejska położona w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim. Powierzchnia administracyjna Gminy Zakrzew wynosi 96,30 km2, w jej skład wchodzą 22 sołectwa. Obecnie gmina liczy ponad 12 700 mieszkańców.
Gmina Zakrzew jest lokalnym liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Budowa dróg, oświata, ekologia, kultura to dziedziny, na których od początku skupia się jej działania.

Władze Gminy
Sławomir Białkowski Wójt gminy Zakrzew od 20 lat. W l. 1981-1986 studiował rolnictwo w Akademii Rolniczej w Lublinie. Swoje kwalifikacje podwyższał też na Uniwersytecie Warszawskim (zarządzanie samorządem) oraz na kursach z zakresu dotacji unijnych. Odbył praktyki i staże zagraniczne w gospodarstwach rolnych na terenie: Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii i Norwegii). Od 1998 r. założył i przez 3 lata prowadził cegielnię.

Infrastruktura
Corocznie budowane i modernizowane są kolejne odcinki dróg lokalnych, które w większości dofinansowane są ze źródeł zewnętrznych. Dzięki czemu na terenie Zakrzewa infrastruktura drogowa wygląda imponująco. W ubiegłym roku została zmodernizowana strażnica OSP w Zakrzewie, która obchodziła Jubileusz 100-lecia powstania, z tej okazji zakupiono również samochód ratowniczo gaśniczy oraz sprzęt strażacki. W trosce ochronę środowiska przy wsparciu WFOŚiGW pozyskiwane są fundusze na rozwój sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, budowę zbiorników wodnych, modernizacje stacji uzdatniania wody, unieszkodliwianie azbestu.

Oświata
Dumą Gminy jest nowopowstała szkoła podstawowa w Bielisze. Ponad 300 uczniów rozpoczęło naukę we wrześniu 2017 r. Dwukondygnacyjny budynek wykończony i wyposażony w nowoczesne urządzenia. Znajdują się tu przestronne korytarze, stołówka oraz szatnie z przeszklonymi ścianami. Na parterze znajdują się sale lekcyjne dla zerówek, uczniów klas 1-3 oraz sala gimnastyczna z zapleczem sanitarnym i sportowym. Pierwsze piętro zajmują pracownie lekcyjne: polonistyczna, historyczna, przyrodnicza, matematyczna, językowa, informatyczna itp. Z tyłu budynku znajduje się pełnowymiarowe piłkarskie boisko sportowe, bieżnie oraz plac zabaw. W roku bieżącym rozpoczyna się budowa przedszkola dla 150 dzieci, które stworzy wraz ze szkołą nowoczesne Centrum Oświatowe.

Kultura
Na terenie Gminy Zakrzew działa Gminna Biblioteka Publiczna, która w ramach swoich zadań statutowych, oprócz gromadzenia i udostępniania zbiorów oraz promocji książki, prowadzi także działalność w zakresie upowszechniania kultury. Organizuje koncerty, wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii, spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi ze świata muzyki, sztuki, nauki, literatury, a nawet… kuchni i prawa. W Bibliotece gościli m.in. Adam Woronowicz, Janusz Strobel, Michał Sobol, Krzesimir Dębski, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Stanisław Srokowski, Karol Okrasa, Anna Maria Wesołowska, zespół Wyspy Dobrej Nadziei. W naszej bibliotece odbywały się konferencje naukowe. Miały też miejsce całodniowe lub kilkudniowe wydarzenia kulturalne, takie jak „Karawana. Wędrujący festiwal sztuki i animacji” organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury, wystawa Muzeum POLIN, koncerty muzyki żydowskiej. Na wszystkie imprezy mieszkańcy mają wstęp wolny.
Kolejnymi miejscami do spotkań z kulturą są Domy Ludowe, których powstało już 6, integrują one i aktywizują środowiska lokalne. Świetlice pozwalają na wymianę poglądów, zainteresowań i przyczyniają się do integracji społeczności wiejskiej, gdyż mieszkańcy mają się gdzie spotykać Odbywają się tam różnego rodzaju zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na wyposażeniu świetlicy znajdują się różnego rodzaju sprzęt i gry. Przy nich znajdują się place zabaw oraz tereny do spędzania aktywnie wolnego czasu tj. boiska sportowe. Obecnie w trakcie budowy jest kolejne takie miejsce w miejscowości Milejowice.

Turystyka
Ważnym miejscem jest Park Historyczny w Taczowie, gdzie znajduje się m.in. rozbudowywane Muzeum Etosu Rycerskiego, Kuźnia Powały, Gródek Powały, zespół rzeźb plenerowych „Spotkanie u Powały”, zespół głazów narzutowych Świadkowie Dziejów i Kaplica Bogurodzicy, diorama obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”, głaz z płaskorzeźbą „Hołd pruski” oraz al. Bajkowa prowadząca do placu zabaw dla dzieci. Od 2009 roku odbywają się tu cykliczne Festyny „Rycerze Bogurodzicy”, który gromadzi miłośników historii nie tylko z gminy Zakrzew, ale także z Radomia oraz wielu odległych miejscowości. Bractwa rycerskie z całej Polski przygotowują pokazy i turnieje. Mają tu także miejsce wystawy rzemiosła i sztuki średniowiecznej oraz koncerty.