Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

  • Wielka Gala Wolności - 30 listopad 2024r

    Gala była upamiętnieniem wydarzeń, jakie miały miejsce w dniu 4 czerwca 1989 r., a które wywarły ogromny wpływ na rozwój polskiej przedsiębiorczości. Wielka Gala od ponad 20 lat to święto przedsiębiorców i samorządowców, ludzi świata nauki i kultury. Wielka Gala odbyła się pod hasłem: „Zaczęło się w Polsce”. To wydarzenia czerwca 1989 r. uruchomiły proces transformacji w Europie. Najpierw przecież był słynny skok przez mur, a dopiero później kolejny mur został zburzony w Niemczech.

    Więcej…  
  • Wielka Gala Polskiego Samorządu - 22 marca 2024

    Wielka Gala, była czasem do wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami i samorządowcami, okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Była to również możliwość zaprezentowania swojego samorządu z jak najlepszej strony w oczach inwestorów, pokazania swoich dokonań oraz poszukiwania inspiracji w tworzeniu pozytywnego wizerunku gmin, miast, regionów i firm. Było to prawdziwe święto tych, którzy podjęli wyzwanie i odnieśli sukces. Piękna oprawa wyjątkowi goście uczyniły z Gali niezwykłe święto samorządu i biznesu.

    Więcej…  
  • Wielka Gala "Sylwetki i Marki 30-lecia Wolności RP"

    24 stycznia2020 r. w Sangate Hotel Airport w Warszawie odbyła się WIELKA GALA „SYLWETKI I MARKI 30-lecia WOLNOŚCI RP”, podczas której nagrodzone zostały podmioty, które świadczą o sile polskiej gospodarki: liderzy i marki, firmy i instytucje innowacyjne i rzetelne oraz ci, którzy na przestrzeni ostatnich 30 lat przyczynili się rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.

    Więcej…  
  • Konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń”

    24 października na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń”.

    Więcej…  

Urząd Gminy Czarnocin
ul. Główna 142
97-318 Czarnocin
tel 44 616 51 69
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.czarnocin.pl

almanach 136

 

Gmina Czarnocin jest najbardziej wysuniętą na północ i jedną ze znaczących gmin powiatu piotrkowskiego w woj łódzkim. Powierzchnia gminy to 72 km², na którym zamieszkuje 4100 mieszkańców. Przez teren gminy przepływa rzeka Wolbórka (lewy dopływ Pilicy) i to właśnie w sąsiedztwie jej został wybudowany zbiornik wodny „Czarnocin” o powierzchni 37 ha lustra wody, będący dużą atrakcją turystyczną nie tylko w okresie letnim. Bezpośrednie sąsiedztwo i bliskie położenie od aglomeracji łódzkiej i piotrkowskiej oraz niewielka odległość od Tomaszowa Mazowieckiego w znacznym stopniu wpływa na atrakcyjność zbiornika i całej gminy.
Czarnocin zaliczany jest do najstarszych wsi polskich. Pierwsze wzmianki o Czarnocinie pochodzą z początku XIII wieku a badania archeologiczne dowodzą, że życie osiadłe na tych terenach sięga II-III wieku naszej ery. O Czarnocinie pisał już Jan Długosz, kronikarz żyjący w XV wieku, który uważał, że nazwa miejscowości pochodzi od właściciela tych terenów, niejakiego Czarnoty.
Czarnocin był przez lata i jest również obecnie gminą przede wszystkim rolniczą a wiele gospodarstw działających tutaj obecnie to bardzo duże i nowoczesne firmy rodzinne. Przez ostatnie kilkanaście lat gmina rozwija również swój charakter w kierunku przemysłowym. Na terenie gminy działa wiele firm związanych głównie z branżą rolną ale nie tylko. Wśród największych zakładów można wymienić znane marki takie jak: „Milkpol SA Czarnocin”producent wyrobów mleczarskich, „Agro Kocięba” prężnie rozwijający się wytwórca pasz dla zwierząt, „Betoniarnia Czarnocin”, „INWEST-ROL” diler znanych marek maszyn rolniczych oraz „Trawa Rolowana” plantacja trawy z rolki licząca się w tej produkcji nie tylko w Polsce ale i za granicą. Rozwojowi gminy sprzyja dobry układ komunikacyjny w postaci przebiegającej na granicy autostradzie A1, drogi wojewódzkiej 716 Piotrków Trybunalski-Koluszki oraz stacja kolejowa na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Władzom gminy zależy na rozwoju gospodarczym gminy dlatego wspierają każdą działalność prowadzoną na tym terenie oraz aktywnie zachęcają do inwestowania na tym terenie zewnętrznych przedsiębiorców.
Przyszłość gminy jest mocno związana z rozwojem infrastruktury. Teren gminy jest w 100% zwodociągowany, funkcjonuje oczyszczalnia ścieków i ponad 50 procent terenu jest uzbrojona w sieć kanalizacyjną, a także trwają również działania zmierzające do doprowadzenia w perspektywie 4-5 lat nitki gazu ziemnego. Na terenie gminy działają dwie szkoły podstawowe w Czarnocinie i Szynczycach oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im.J.Poniatowskiego w Czarnocinie, przy których znajdują się hale i obiekty sportowe dostępne dla wszystkich mieszkańców. We wszystkich sołectwach znajdują się Świetlice Wiejskie lub sale Ochotniczych Straży Pożarnych przy których już funkcjonują lub będą budowane w najbliższym czasie place zabaw bądź siłownie zewnętrzne. Dzięki dobrej infrastrukturze i wsparciu samorządu bujnie rozwija się działalność Kół Gospodyń Wiejskich, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, licznych organizacji i stowarzyszeń oraz klubów sportowych. Mieszkańcy poprzez stowarzyszenia tj. Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych na Rzecz Wsi„LAS”, Stowarzyszenie „Nasza Kalska Wola”, Stowarzyszenie „Sami Swoi”, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Tychowianki” angażują się w życie społeczne i pozyskują umiejętnie środki zewnętrzne. Działają zespoły ludowe; seniorów „LUDOWA BIESIADA” i dziecięcy „KORALIKI” oraz ORKIESTRA DĘTA. Bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych i sportowych organizowanych przez samorząd, Gminną Bibliotekę Publiczną i organizacje pozarządowe gwarantuje, że nie można się tutaj nudzić. Dla władz samorządowych i mieszkańców ważny jest zarówno rozwój i praca ale także kultywowanie tradycji, historii i tożsamości lokalnej.