Urząd Gminy Osielsko
ul. Szosa Gdańska 55A
86-031 Osielsko
tel. 52 324 18 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.osielsko.pl
Gmina Osielsko położona jest w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie bydgoskim. Sąsiaduje od południa i od wschodu z gminą miejską Bydgoszcz. Powierzchnia gminy wynosi 101,72 km2, z czego ok. 57 % stanowią obszary leśne. Podmiejskie usytuowanie wpłynęło na obecny charakter gminy.
Przed laty gmina Osielsko, pomimo dużych powierzchni słabych gleb, miała zdecydowanie rolniczy charakter, a część terenów była traktowana jako rezerwa dla rozwoju miasta Bydgoszczy. Liczba ludności w 1990 roku wynosiła niewiele ponad 5 tys. osób. Infrastruktura komunalna była uboga (tylko 426 posesji zaopatrywanych w wodę z sieci wodociągowej, drogi gminne asfaltowe o łącznej długości 4 km). Powstanie samorządu terytorialnego stworzyło nowe realne możliwości do działań zaspokajających potrzeby mieszkańców i rozwoju gminy. W połowie lat 90-tych samorządowe władze podjęły bardzo aktywną politykę planowania przestrzennego i rozwoju infrastruktury komunalnej. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat na nieużytecznych rolniczo gruntach silnie rozwinęło się budownictwo mieszkaniowe i usługowe. Gminę zamieszkuje obecnie ok. 13,5 tysięca osób. Niespełna 5 tys. mieszkańców liczy już siedziba Gminy, sołectwo Osielsko i należy do miejscowości bardzo dużych w skali województwa. Pozostałe sołectwa są bardzo zróżnicowane pod względem powierzchni i liczby ludności. Na terenie całej gminy funkcjonuje ok. 1600 podmiotów gospodarczych o różnym potencjale. Władze gminy starają się aby gmina rozwijała się w sposób zrównoważony, bez większej ingerencji w naturalne zasoby przyrodnicze. Gmina korzysta ze środków Unii Europejskiej. Rozbudowana infrastruktura techniczna, stwarzająca dobre podstawy rozwoju różnorodnych inwestycji, stanowi gwarancję dalszych możliwości rozwoju gminy. Wg stanu na koniec 2017 roku długość gminnych dróg o twardej nawierzchni wynosiła ok. 94 km. Wyposażenie terenu gminy w sieć wodociągową wynosi ponad 90%, a w sieć kanalizacji sanitarnej w ok. 70%.
Ważne komunalne inwestycje kubaturowe zrealizowane w ostatnich 8 latach to m.in.:
- Stacje uzdatniania wody w Niwach i Bożenkowie,
- Kryta pływalnia w Osielsku (2010 r.),
- Świetlica w Maksymilianowie (2011 r.)
- Szkoła Podstawowa w Niemczu (2011 r.)
- Szkoła Podstawowa w Osielsku (2015 r.)
- Przedszkole w Osielsku (2016 r.)
- Świetlica w Żołędowie (2018 r.)
Gmina wspiera rozwój sportu i rekreacji. Oprócz boiska zrealizowanego w ramach programu ORLIK, z własnych środków wybudowano w kilku sołectwach podobne obiekty, a także doinwestowano boisko do gry w baseball. Popularne na terenie Osielska są m.in. takie dyscypliny jak baseball, zapasy, speedrower, łucznictwo, piłka nożna, czy Nordic Walking. Na terenie gminnych obiektów odbywają się zawody rangi ogólnopolskiej np. w zapasach
i Nordic Walking - Mistrzostwa oraz Puchar Polski. W każdym sołectwie są zlokalizowane place zabaw dla dzieci wraz z urządzeniami siłowni zewnętrznych dla dorosłych. Gminny Ośrodek Kultury oferuje zajęcia dla różnych grup mieszkańców we wszystkich sołectwach.
Gmina dotuje utrzymanie zabytków. Odwiedzając Gminę warto zobaczyć w Żołędowie piękny, drewniany kościół zbudowany w 1715 r. Obiektem zabytkowym jest także kościół parafialny w Osielsku z XIX w, który został wraz z cmentarzem i kostnicą wpisany do rejestru zabytków w maju 2006 r.
Gmina Osielsko wchodzi w skład Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, co stwarza dalsze możliwości jej rozwoju. Osiągnięcia Gminy są dostrzegane w ogólnopolskich rankingach oceniających różne aspekty funkcjonowania samorządu. Jednym z ważniejszych osiągnięć jest I miejsce w rankingu wydawnictwa „Wspólnota” za sukces kadencji 2010-2014.
ZAPRASZAMY DO GMINY OSIELSKO – ZOBACZ, ZAINWESTUJ, ZAMIESZKAJ.