Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

herb Zmigrodu

almanach 124

 

Urząd Miejski
Pl. Wojska Polskiego 2-3, 55-140 Żmigród
Tel. 71 385 30 57
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.zmigrod.com.pl

 

Żmigród to miasto położone w pasie Nizin Środkowo-Polskich, w centrum Kotliny Żmigrodzkiej, na lewym brzegu rzeki Barycz. Według podziału administracyjnego znajduje się w północnych krańcach województwa dolnośląskiego, w powiecie trzebnickim.
Miasto jest głównym ośrodkiem gminy, której powierzchnia wynosi 292 km2, a liczba mieszkańców – 14 913 osób, z czego w samym mieście mieszka 6 561 osób, a 8 352 osób w pozostałych 30 miejscowościach.
Północną i wschodnią część gminy porastają kompleksy leśne, które zajmują około 29 % jej powierzchni. Obok lasów głównym bogactwem tych terenów są stawy hodowlane o łącznej powierzchni 1.427 ha. Hodowane są w nich rozmaite ryby, ale podstawę produkcji stanowią karpie przeznaczone zarówno na rodzimy rynek, jak i na eksport.
Tutejsze lasy bogate są w zwierzynę łowną m.in.: dziki, jelenie i sarny.
Miejscowe łowiska cieszą się niemałym zainteresowaniem i są cenione przez myśliwych z kraju i zagranicy. Stawy są jednym z najbardziej wartościowych terenów pod względem ornitologicznym w Europie - znajdują się tu miejsca lęgowe dzikich gęsi i kaczek i wielu innych gatunków ptaków. Można spotkać tu też będącego pod ochroną orła bielika czy bociana czarnego, dlatego też utworzono największy w Polsce Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. Imponujące walory krajobrazowo-przyrodnicze stanowią dużą atrakcję dla wszystkich turystów, zarówno wędkarzy, rowerzystów jak i amatorów pieszych wycieczek.
Kluczowe znaczenie dla miasta i gminy ma położenie przy drodze ekspresowej S5 oraz drodze krajowej numer 5.
Podstawą gospodarki gminy jest przede wszystkim szeroko pojęte rolnictwo, uprawa i hodowla oraz leśnictwo. Ponadto w gminie, a w szczególności w samym mieście, rozwinęła się szeroka sieć usług wielobranżowych - każda niemal gałąź działalności gospodarczej ma tutaj swojego „przedstawiciela”.
Okolice Żmigrodu upatrzyli sobie również naukowcy z Centrum Naukowo-Technicznego Kolejnictwa, zarządzający jednym z nielicznych w Europie torem doświadczalnym, gdzie prowadzą prace badawcze związane z innowacjami w dziedzinie komunikacji kolejowej na światową skalę oraz pracownicy Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, który prowadzi prace badawcze i rozwojowe związane z innowacjami w dziedzinie komunikacji.
W ciągu ostatnich lat wybudowano m.in. gimnazjum z nowoczesną halą sportową, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz basen Aquagród. Poza tym miasto posiada oczyszczalnię ścieków, zakład segregacji odpadów oraz własne ujęcie wodne ze studni głębinowych. Natomiast cała gmina jest zwodociągowania w 100 %. Niemałym atutem miasta jest także jego bogata historia i zabytki. Szczególnie ważnymi obiektami miasta są: zespół pałacowo-parkowy (z odrestaurowanymi ruinami zamku i basztą), dwa kościoły oraz wieża ciśnień.
Żmigród, tak jak wiele innych miejscowości ma za granicą swoje partnerskie miasto, którym jest Bargteheide – znajdujące się pod Hamburgiem.
W gminie Żmigród jest zapewniona edukacja na każdym szczeblu do poziomu szkoły średniej. Zainteresowania kulturalne można rozwijać w miejscowym domu kultury, który posiada wszechstronną ofertę. Miłośnicy sportu mają, z kolei do dyspozycji wiele sekcji - mogą więc tu uprawiać rozmaite dyscypliny sportowe – wśród których prym wiedzie piłka nożna z MKS Piast Żmigród.
Gmina Żmigród oferuje ponad 140 km szlaków rowerowych po atrakcyjnym terenie. Dynamicznie przybywa komfortowych i bezpiecznych dróg rowerowych, został oddany do użytku pierwszy etap drogi rowerowej liczącej docelowo ponad 26 km, po trasie dawnej wąskotorówki.
Władze lokalne cały czas starają się podnieść walory miasta i gminy. Dowodem ich prężnych działań jest chociażby zdobycie prestiżowej nagrody Dolnośląskiego Klucza Sukcesu. Do tych sukcesów na polu samorządowym przyczyniły się w niemałym stopniu inwestycje (m.in. oświatowe) i duże kwoty pozyskanych funduszy unijnych, w tym m.in. na wspomniane już ruiny zamku i basztę, kompleksowy remont domu kultury, modernizację OSiR-u i przychodni, budowę dróg, czy też odnowę wsi. Poza tym przy obwodnicy znajduje się Strefa Ekonomicznego Rozwoju, co ma sprzyjać nowym inwestycjom w przyszłości.