Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

  • Wielka Gala Wolności - 30 listopad 2024r

    Gala była upamiętnieniem wydarzeń, jakie miały miejsce w dniu 4 czerwca 1989 r., a które wywarły ogromny wpływ na rozwój polskiej przedsiębiorczości. Wielka Gala od ponad 20 lat to święto przedsiębiorców i samorządowców, ludzi świata nauki i kultury. Wielka Gala odbyła się pod hasłem: „Zaczęło się w Polsce”. To wydarzenia czerwca 1989 r. uruchomiły proces transformacji w Europie. Najpierw przecież był słynny skok przez mur, a dopiero później kolejny mur został zburzony w Niemczech.

    Więcej…  
  • Wielka Gala Polskiego Samorządu - 22 marca 2024

    Wielka Gala, była czasem do wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami i samorządowcami, okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Była to również możliwość zaprezentowania swojego samorządu z jak najlepszej strony w oczach inwestorów, pokazania swoich dokonań oraz poszukiwania inspiracji w tworzeniu pozytywnego wizerunku gmin, miast, regionów i firm. Było to prawdziwe święto tych, którzy podjęli wyzwanie i odnieśli sukces. Piękna oprawa wyjątkowi goście uczyniły z Gali niezwykłe święto samorządu i biznesu.

    Więcej…  
  • Wielka Gala "Sylwetki i Marki 30-lecia Wolności RP"

    24 stycznia2020 r. w Sangate Hotel Airport w Warszawie odbyła się WIELKA GALA „SYLWETKI I MARKI 30-lecia WOLNOŚCI RP”, podczas której nagrodzone zostały podmioty, które świadczą o sile polskiej gospodarki: liderzy i marki, firmy i instytucje innowacyjne i rzetelne oraz ci, którzy na przestrzeni ostatnich 30 lat przyczynili się rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.

    Więcej…  
  • Konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń”

    24 października na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń”.

    Więcej…  

liderpolskiego samorzadu

herb ciechanow

Urząd Gminy Ciechanów
ul. Fabryczna 8
06-400 Ciechanów
tel./fax (23) 672-26-46, 672-22-10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gminaciechanow.pl

 

Gmina Ciechanów położona w województwie mazowieckim, w powiecie ciechanowskim, jest jedną z jego większych gmin o powierzchni 140,23 km². Obecnie liczy 33 sołectwa, które zamieszkuje na stałe 7 059 osób.

Gmina Ciechanów okala miasto powiatowe Ciechanów, a poprzez bezpośrednie sąsiedztwo posiada z nim trwałe powiązania w zakresie infrastruktury społecznej.
Gmina ma dobre połączenia komunikacyjne. Drogi rozchodzą się promieniście we wszystkich głównych kierunkach. Przez teren gminy przebiega linia kolejowa Warszawa – Gdańsk oraz drogi krajowe nr 50 i 60 a także drogi wojewódzkie nr 615, 616 i 617. Sieć dróg gminnych i powiatowych zapewnia bardzo dobrą komunikację ze wszystkimi miejscowościami na terenie gminy.

Podstawowym kierunkiem gospodarczego rozwoju gminy jest rolnictwo, na co wpływają dość dobre warunki naturalne. Dominujące w gminie małe i średnie gospodarstwa indywidualne zajmują się przede wszystkim produkcją roślinną, hodowlą bydła oraz w mniejszym stopniu trzody chlewnej. Szansę na zatrudnienie dają też coraz liczniej powstające zakłady przemysłowe. Położenie geograficzne gminy stwarza dogodne warunki do rozwoju przedsiębiorczości. Budowane i modernizowane są drogi, które zapewniają dojazd do wszystkich mniejszych i większych miejscowości w regionie. Kompletna sieć wodociągowa, plany budowy kanalizacji oraz pomocna i przyjazna atmosfera są zachętą do podejmowania przedsięwzięć inwestycyjnych.

Na terenie gminy działa klub sportowy – piłkarski ,,Gryf” w Kownatach Żędowych, dodatkowo przy szkołach funkcjonują Szkolne Kluby Sportowe. Mieszkańcy gminy korzystają z infrastruktury sportowej znajdującej się przy szkołach oraz nowo wybudowanego boiska piłkarskiego w Kownatach Żędowych. Ponadto w ostatnich latach powstały place zabaw oraz obiekty rekreacyjno - sportowe. Na stałe w krajobraz gminy wpisana jest działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, które funkcjonują w czterech miejscowościach. Wszystkie jednostki są wyposażone w samochody gaśnicze.

Corocznie wójt Gminy organizuje festyny z okazji Dnia Strażaka. Główną atrakcją jest tu prezentowanie oraz zapoznanie się z technologią wozów strażackich i sprzętem gaśniczym, jak również zawody sportowo – sprawnościowe. Elementem lokalnej kultury jest również festyn organizowany z okazji Dnia Dziecka, który corocznie gromadzi dużą część gminnej społeczności. Organizowane są także Dożynki Gminne – uroczystość, która jest zadedykowana rolnikom i ich ciężkiej pracy, jednocześnie promująca piękno i wielokulturowość naszej Małej Ojczyzny – Gminy Ciechanów. Służy również podtrzymywaniu tradycji oraz przyczynia się do integracji społeczności lokalnej.

Na terenie gminy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne z bogatą i zróżnicowaną ofertą czynnego wypoczynku na łonie natury. Na uwagę zasługuje gospodarstwo agroturystyczne Agrotur w Niestumiu, które otoczone jest pięknym i zabytkowym parkiem podworskim z początku XIX wieku, wyjątkowości nadaje unikalny i malowniczy pejzaż, podkreślony krętymi zakolami rzeki Pławnicy.

Turystyce i udanemu wypoczynkowi na terenie gminy sprzyjają występujące tu obszary chronione, stanowiące 42% obszaru gminy, zaliczane do ,,Zielonych Płuc Polski”. Oprócz walorów krajobrazowych i różnorodności fauny i flory, bogactwem Gminy Ciechanów jest jej dziedzictwo kulturowe. Składa się na nie tradycyjna architektura wiejska, reprezentowana przez liczne przydrożne kapliczki i krzyże, parki podworskie, pomniki przyrody, jak również niewielkie, lecz urokliwe zabytki: drewniany kościół w Chotumiu z XVIII wieku, leśniczówka w Bardonkach, Park w Niestumiu z przełomu XIX i XX wieku. W chwili obecnej trwa reaktywacja Parku w Sokołówku, należy dodać, że plany z tym ostatnim są bardzo ambitne, bowiem powyższym obiektem zainteresowane jest Muzeum Szlachty Mazowieckiej, gdzie planowana jest budowa muzeum.

Coraz lepsza infrastruktura gminy służy mieszkańcom oraz stanowi ważny element rozwoju potencjału inwestycyjnego, czego przykładem jest firma CEDROB, która swoją działalność prowadzi na terenie gminy Ciechanów a także ok. 380 różnorodnych zakładów i przedsiębiorstw o charakterze usługowym, handlowym i produkcyjnym. Dzięki sprzyjającej infrastrukturze technicznej i uzbrojeniu terenów w gminie Ciechanów wzrasta liczba mieszkańców i rozwija się budownictwo jednorodzinne. Każdy inwestor, który chciałby prowadzić swoją działalność, może liczyć na indywidualne podejście i możliwość negocjacji warunków oraz pomoc w załatwieniu formalności i wyszukaniu dogodnego miejsca pod inwestycje.

Marek Kiwit – Inżynier rolnik, absolwent Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie. Ukończone studia podyplomowe w Polskiej Akademii Nauk - ,,Prawo Samorządowe”. Od 1994 roku sprawuje urząd Wójta Gminy Ciechanów. Od 22 lat Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

 

Galeria zdjeć: