Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

  • Wielka Gala Wolności - 30 listopad 2024r

    Gala była upamiętnieniem wydarzeń, jakie miały miejsce w dniu 4 czerwca 1989 r., a które wywarły ogromny wpływ na rozwój polskiej przedsiębiorczości. Wielka Gala od ponad 20 lat to święto przedsiębiorców i samorządowców, ludzi świata nauki i kultury. Wielka Gala odbyła się pod hasłem: „Zaczęło się w Polsce”. To wydarzenia czerwca 1989 r. uruchomiły proces transformacji w Europie. Najpierw przecież był słynny skok przez mur, a dopiero później kolejny mur został zburzony w Niemczech.

    Więcej…  
  • Wielka Gala Polskiego Samorządu - 22 marca 2024

    Wielka Gala, była czasem do wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami i samorządowcami, okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Była to również możliwość zaprezentowania swojego samorządu z jak najlepszej strony w oczach inwestorów, pokazania swoich dokonań oraz poszukiwania inspiracji w tworzeniu pozytywnego wizerunku gmin, miast, regionów i firm. Było to prawdziwe święto tych, którzy podjęli wyzwanie i odnieśli sukces. Piękna oprawa wyjątkowi goście uczyniły z Gali niezwykłe święto samorządu i biznesu.

    Więcej…  
  • Wielka Gala "Sylwetki i Marki 30-lecia Wolności RP"

    24 stycznia2020 r. w Sangate Hotel Airport w Warszawie odbyła się WIELKA GALA „SYLWETKI I MARKI 30-lecia WOLNOŚCI RP”, podczas której nagrodzone zostały podmioty, które świadczą o sile polskiej gospodarki: liderzy i marki, firmy i instytucje innowacyjne i rzetelne oraz ci, którzy na przestrzeni ostatnich 30 lat przyczynili się rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.

    Więcej…  
  • Konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń”

    24 października na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń”.

    Więcej…  

ksiegamoja086

liderpolskiego samorzadu

Urząd Gminy w Obrytem
Obryte 185
07-215 Obryte
tel. 29 741 10 04
www.obryte.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiat – pułtuski
Województwo – mazowieckie

Gmina Obryte jest wyjątkową gminą wiejską położoną na Mazowszu w powiecie pułtuskim. Gmina zlokalizowana jest w północno – wschodniej części powiatu Pułtuskiego; a centralno - północnej części województwa mazowieckiego. Zajmuje obszar 139,7 km2 co stanowi 16,9 % powierzchni powiatu. Lasy stanowią 45 % obszaru gminy. Północną granicę gminy wyznacza rzeka Narew na długości 15 km. Na terenie gminy zamieszkuje 4847 osób w 24 wsiach (20 sołectw), w tym 80% osób czynnych zawodowo zatrudnionych jest w rolnictwie (ok. 1100 gospodarstw). Na terenie gminy nie działają żadne zakłady przemysłowe, jest to gmina typowo rolnicza.

Na terenie gminy Obryte istniały osady puszczańskie, a w XIII w. teren był już gęsto zaludniony. Od 1242 r. zaczęła istnieć parafia Obryte. Po upadku Napoleona tereny Puszczy Białej znalazły się w ramach Królestwa Polskiego. Puszcza odegrała ważną rolę w okresie naszych walk narodowo wyzwoleńczych. Patriotyczny lud kurpiowski uczestniczył w tych walkach moralnie i materialnie. Gmina Obryte leży w Puszczy Białej. Puszcza Biała to kompleks leśny o łącznej powierzchni około 2000 km2, położony na wysoczyźnie wyszkowskiej stanowiącej obszar wyrównawczy moreny dennej w widłach Bugu i Narwi. Książe Konrad Mazowiecki nadał ją biskupom płockim rezydującym m.in. w Pułtusku, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy zwanej odtąd Puszcza Biskupią lub po prostu Biskupczyzną. Puszcza Kurpiowska słynęła niegdyś z obfitości zwierzyny.

Nadnarwiańskie okolice. W rejonie Zambsk las dociera na skraj rzeki, niedaleko, w miejscu zwanym Pałęka, na ciekawych przyrodniczo łąkach gniazduje wiele rzadkich ptaków. Spotkać tam można żurawie, bociany białe i czarne, kuligi, a wiosną także gęsi i bataliony. Na łąkach tych często żerują także sarny. Narew płynie naturalnym korytem, nigdzie nie jest obwałowana, a w wielu miejscach ma naturalne, piaszczyste plaże. Jest idealną rzeką do uprawiania sportów wodnych, a szczególnie kajakarstwa. Warto wybrać się na kajakową wycieczkę podziwiając nadnarwiańskie widoki.

Co prawda Puszcza Biała nie ma charakteru dziewiczego lasu, nienaruszonego ręką drwala, ale nadal w wielu miejscach jest to las naturalny. Spacer piaszczystymi drogami wśród sosnowego boru może być pouczającą i frapującą wycieczką. Można spotkać sarny, łosie, jelenie lub nawet dziki. Warto wiedzieć, iż przesycone aromatem ziół i żywicznym zapachem sosen, powietrze jest bardzo cenne dla płuc wyczerpanych zanieczyszczeniami. W wielu miejscach las ma charakter naturalny. Tak jest w rezerwatach Popławy, Bartnia i Wielgolas oraz tuż przy Narwi w okolicach Zambsk.

Ludność Kurpiowska zawsze była bardzo religijna. Świadczą o tym wspaniałe zabytki architektury sakralnej. Na terenie gminy są dwa drewniane kościoły: w Sokołowie i Sadykrzu oraz dwa murowane: w Zambskach Kościelnych i Obrytem. Najbardziej jednak urzekające są kapliczki i drewniane krzyże usytuowane na skrzyżowaniach dróg, bądź w środku lasu. Wiele z nich jest pamiątką po, często tragicznych, wydarzeniach związanych z wojną czy powstaniami. W lesie niedaleko Tocznabieli jest malutka kapliczka z takim napisem: „Matko Częstochowska Królowo Polski ofiaruję ten ołtarzyk za uratowanie życia w latach 1943 – 1944”.

 

Galeria zdjeć: