Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

  • Wielka Gala Wolności - 30 listopad 2024r

    Gala była upamiętnieniem wydarzeń, jakie miały miejsce w dniu 4 czerwca 1989 r., a które wywarły ogromny wpływ na rozwój polskiej przedsiębiorczości. Wielka Gala od ponad 20 lat to święto przedsiębiorców i samorządowców, ludzi świata nauki i kultury. Wielka Gala odbyła się pod hasłem: „Zaczęło się w Polsce”. To wydarzenia czerwca 1989 r. uruchomiły proces transformacji w Europie. Najpierw przecież był słynny skok przez mur, a dopiero później kolejny mur został zburzony w Niemczech.

    Więcej…  
  • Wielka Gala Polskiego Samorządu - 22 marca 2024

    Wielka Gala, była czasem do wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami i samorządowcami, okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Była to również możliwość zaprezentowania swojego samorządu z jak najlepszej strony w oczach inwestorów, pokazania swoich dokonań oraz poszukiwania inspiracji w tworzeniu pozytywnego wizerunku gmin, miast, regionów i firm. Było to prawdziwe święto tych, którzy podjęli wyzwanie i odnieśli sukces. Piękna oprawa wyjątkowi goście uczyniły z Gali niezwykłe święto samorządu i biznesu.

    Więcej…  
  • Wielka Gala "Sylwetki i Marki 30-lecia Wolności RP"

    24 stycznia2020 r. w Sangate Hotel Airport w Warszawie odbyła się WIELKA GALA „SYLWETKI I MARKI 30-lecia WOLNOŚCI RP”, podczas której nagrodzone zostały podmioty, które świadczą o sile polskiej gospodarki: liderzy i marki, firmy i instytucje innowacyjne i rzetelne oraz ci, którzy na przestrzeni ostatnich 30 lat przyczynili się rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.

    Więcej…  
  • Konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń”

    24 października na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbędzie się konferencja naukowa pt. „Samorząd terytorialny. Społeczeństwo. Gospodarka. Przestrzeń”.

    Więcej…  

liderpolskiego samorzadu

herb rozprza

Urząd Gminy w Rozprzy
Al. 900-lecia 3
97-340 Rozprza
tel.: 44 649-61-08
fax.: 44 615-80-06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.rozprza.pl

Gmina Rozprza położona jest w centralnej Polsce, w powiecie piotrkowskim. Liczy ponad 12 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 162,5 km2, przez co należy do większych gmin powiatu. Położona jest na skraju trasy szybkiego ruchu, przyszłej autostrady A1 - Gdańsk - Katowice. Przez jej obszar przepływa rzeka Luciąża, na której zbudowano zbiornik retencyjny Zalew Cieszanowicki o powierzchni lustra 217 hektarów. Obecnie jest to popularne w powiecie piotrkowskim miejsce rekreacji i wypoczynku. Doceniają go zarówno wędkarze jak i turyści, dla których w sezonie letnim dostępne są wypożyczalnie sprzętu wodnego: łódek, kajaków, rowerów wodnych. Dookoła zalewu znajdują się liczne pola namiotowe oraz domki kempingowe.

Na szczególną uwagę zasługuje historia Gminy, a dokładnie samej Rozprzy. Należy ona do najstarszych w Polsce osad. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 1065 roku. W związku z tym w 2015 roku zorganizowane zostały uroczyste obchody 950-lecia powstania Rozprzy. Jednak historia Rozprzy zaczyna się znacznie wcześniej. Świadczą o tym cmentarzyska pogańskie oraz resztki starego grodziska odkryte pod wsią Łochyńsko. Natomiast w czasie I Wojny Światowej w Rozprzy uformowały się 4 i 6 pułk Legionów Polskich.

W dzisiejszych czasach cechą charakterystyczną wyróżniającą Gminę Rozprza na tle innych samorządów jest współdziałanie mieszkańców. Duża aktywność społeczna przejawia się przede wszystkim w działalności aż 21 Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gospodyń Gminy Rozprza, 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz 7 klubów sportowych. Szczególnie aktywne są również dwie orkiestry, które swoje występy miały nie tylko w Polsce, ale również za granicami kraju.

Włodarze Gminy Rozprza cały czas starają się zwiększać komfort życia mieszkańców inwestując znaczne środki w edukację dzieci i młodzieży, poprawiając bezpieczeństwo na drogach remontując i budując kolejne oraz inwestując w ekologię. W ostatnim czasie zostały zorganizowane spotkania z mieszkańcami w sprawie dotacji do budowy kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki temu wszyscy chętni, którzy złożyli odpowiedni wniosek będą mogli skorzystać aż z 80% dotacji przyznanej z funduszy unijnych oraz gminnych na budowę odnawialnych źródeł energii w swoich domach.

Jednym z głównych priorytetów na kolejne lata jest utworzenie w okolicy miejscowości Niechcice na obszarze 200 ha podstrefy Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Położenie oraz wielkość gruntów inwestycyjnych jest szczególnie interesująca dla przyszłych inwestorów. Byłaby to bowiem największa strefa ekonomiczna w województwie łódzkim i jedna z większych w skali ogólnokrajowej. Tereny te leżą w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 1, przyszłej autostrady A1 Gdańsk-Katowice. Pozyskanie inwestorów i stworzenie na tym terenie miejsca przyjaznego przedsiębiorcom wpłynęłoby korzystnie na rozwój ekonomiczny i społeczny całej gminy. Szczególne nadzieje wiązane są z pojawieniem nowych miejsc pracy.

 

Galeria zdjeć: