Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

liderpolskiego samorzadu

herb zelazkow

Gmina Żelazków
Żelazków 138
62-817 Żelazków
www.zelazkow.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 62 76-91-008, 62 76-91-009, 62 75-21-850,
fax: 62 75-21-881

Gmina Żelazków jest gminą wiejską położoną w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. Obszar gminy znajduje się w środkowej części powiatu. Na północy graniczy ze Stawiszynem i Mycielinem, na południowym wschodzie z Opatówkiem i Koźminkiem, na południowym zachodzie z miastem Kaliszem, na wschodzie z Cekowem, natomiast na zachodzie z Blizanowem. Ogólna powierzchnia wynosi  11.361 hektarów i obejmuje obszar 114 km2.

Dostępność komunikacyjną tworzą dwie główne drogi wojewódzka nr 470 (Kalisz – Turek – Koło), droga krajowa nr 25 (Kalisz – Konin), oraz sieć dróg powiatowych i gminnych, z czego łączna długość dróg gminnych wynosi 88 km. Odległość od istniejącej autostrady A2 wynosi 35 km.

Ważnym aspektem dla Gminy Żelazków jest pomoc mieszkańcom przy jednoczesnym wsparciu i ochronie środowiska naturalnego, poprzez dofinansowanie w 50% kosztów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Żelazków. Wsparcie to objęło 35 gospodarstw w 2016 roku, natomiast w 2017r. alokacja w gminie na ten projekt wynosi ponad 260 tys. zł.

Obecnie Gmina Żelazków inwestuje w rozwój infrastruktury społecznej. W miejscowości Żelazków powstaje budynek, który ma pełnić funkcję min. pobytu dziennego dla Seniorów. Również w miejscowości Zborów zakończył się I etap budowy Świetlicy Wiejskiej. Gmina Żelazków mając na uwadze dziedzictwo kulturowe regionu w najbliższym czasie planuje przeprowadzić rewitalizację obiektów zabytkowych w m. Żelazków.
W celu poprawienia bezpieczeństwa w niektórych miejscowościach Gminy Żelazków rozpoczęły się prace nad budową oświetlenie ulicznego. Dodatkowo rozpoczęły się prace w terenie gminy dotyczące naprawy ubytków w drogach, które powstały wskutek mrozów. Na rok 2017 zostały zaplanowane także przebudowy dróg: Zborów – Żelazków – Tykadłów – Russów, Borków Stary - Russów, Ilno – Skarszewek.

Gmina Żelazków podjęła także zmiany struktury szkolnej w związku z wejściem w życie ustawy „Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe” oraz nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe. W wyniku konsultacji społecznych, rozmów z mieszkańcami, sołtysami oraz z samymi nauczycielami Wójt Gminy Żelazków Sylwiusz Jakubowski stwierdził iż najważniejszym dla dobra mieszkańców, lokalnych społeczności, a zwłaszcza dla samych uczących się dzieci będzie odtworzenie wszystkich wcześniej istniejących przed ostatnią reformą z 1999 r. szkół podstawowych. Jest to dla Gminy duże wyzwanie zarówno logistyczne jak i finansowe gdyż wymaga to zarówno dostosowania dojazdów dzieci do nowego planu sieci publicznych szkół jak i zakup dodatkowego wyposażenia, pomocy naukowych, ławek itp. Pomimo określonych zmian, nie będzie likwidacji żadnej placówki, władze Gminy w osobie wójta Sylwiusza Jakubowskiego zrobiły wszystko, aby zmiany nie wpłynęły źle na funkcjonowanie szkół. W tym celu zostały podjęte odpowiednie środki, aby dostosować obecne szkoły do wymogów stawianych w ustawie oraz zabezpieczono środki finansowe. W rezultacie na terenie gminy Żelazków będą funkcjonowały następujące szkoły i związki szkół: Szkoła Podstawowa w Goliszewie, Szkoła Podstawowa w Skarszewie, Zespół Szkół w Żelazkowie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dębem, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Russowie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kokaninie.

Celem na najbliższe lata jest utworzenie strefy ekonomicznej w Dębem, rozwój budownictwa jednorodzinnego w m. Niedźwiady oraz budowa zbiornika retencyjno – rekreacyjnego w Dębem.

 

Galeria zdjeć: