Sylwetki i Marki Polskiego Samorządu

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Wsparcie dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej


  Wpływ branży turystycznej na polską gospodarkę stale rośnie. Najnowsze dane ukazują, że w 2016 roku wygenerowała ona 6% polskiego PKB.

  Wzrost ruchu turystycznego stymuluje rozwój przedsiębiorczości i innowacji, powoduje zwiększenie przychodów nie tylko firm obsługujących turystów, ale także samorządów lokalnych. To właśnie dlatego rozwój branży turystycznej wspierany jest zarówno z środków krajowych jak i funduszy unijnych.

  Więcej…  
 • Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowej X edycji naszego Plebiscytu

   

  Przypominamy, że ruszyła jubileuszowa - 10 edycja Ogólnopolskiego Plebiscytu Orły Polskiego Samorządu. Plebiscyt realizowany jest w ramach Programu Samorządowa Marka Roku. O wyjątkowości tej edycji świadczą nie tylko jej uczestnicy, ale również patroni i partnerzy, którym już dziś bardzo dziękujemy za to, że wspólnie z nami chcą pokazywać i promować dobre, samorządowe wzorce!


   

   
 • Polska Organizacja Turystyczna objęła Patronatem Honorowym kolejną edycję Programu Samorządowa Marka Roku

  Od kilku lat Polska Organizacja Turystyczna jest Patronem Honorowym Programu Samorządowa Marka Roku, dlatego też chcemy nieco przybliżyć Państwu  jej działalność.

  Polska Organizacja Turystyczna jest jedną z ponad 200 działających na świecie narodowych organizacji turystycznych. Jest agencją rządową wspierającą podmioty, które zajmują się turystyką. Celem POT jest wypromowanie Polski jako kraju atrakcyjnego dla turystów, nowoczesnego, z wysokimi standardami usług i korzystnymi cenami. Działania na rzecz promocji i rozwoju turystyki polskiej prowadzone są zarówno w kraju jak i za granicą. W celu wzmocnienia wizerunku polskiego produktu turystycznego POT współpracuje z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi. W ramach tej współpracy organizowany jest szereg kampanii, liczne imprezy promocyjne, seminaria, szkolenia a także druk wydawnictw promocyjnych o Polsce, które ukazują się w 12 językach. W ramach utworzonych konsorcjów produktowych promowana jest turystyka aktywna, uzdrowiskowa, biznesowa, kulinarna i wiejska. Zapraszani są do Polski zagraniczni dziennikarze i touroperatorzy, czego efektem są liczne artykuły o Polsce w zagranicznych mediach. Wiedza o tendencjach na światowym rynku turystycznym pozwala POT wyznaczać priorytety w polskiej turystyce.

  Zapewniamy, że będziemy jeszcze Państwa zapoznawać z działalnością Polskiej Organizacji Turystycznej.

   
 • Poparcie Wojewodów dla Programu Samorządowa Marka Roku

  Urzędy Wojewódzkie oraz Wojewodowie również wspierają Program Samorządowa Marka Roku. Do zacnego grona Patronów Honorowych dołączyli:
  Wojewoda Warmińsko-Mazurski - Pan Artur Chojecki oraz Wojewoda Dolnośląski - Pan Paweł Hreniak.

        

   

liderpolskiego samorzadu

herb zelazkow

Gmina Żelazków
Żelazków 138
62-817 Żelazków
www.zelazkow.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 62 76-91-008, 62 76-91-009, 62 75-21-850,
fax: 62 75-21-881

Gmina Żelazków jest gminą wiejską położoną w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. Obszar gminy znajduje się w środkowej części powiatu. Na północy graniczy ze Stawiszynem i Mycielinem, na południowym wschodzie z Opatówkiem i Koźminkiem, na południowym zachodzie z miastem Kaliszem, na wschodzie z Cekowem, natomiast na zachodzie z Blizanowem. Ogólna powierzchnia wynosi  11.361 hektarów i obejmuje obszar 114 km2.

Dostępność komunikacyjną tworzą dwie główne drogi wojewódzka nr 470 (Kalisz – Turek – Koło), droga krajowa nr 25 (Kalisz – Konin), oraz sieć dróg powiatowych i gminnych, z czego łączna długość dróg gminnych wynosi 88 km. Odległość od istniejącej autostrady A2 wynosi 35 km.

Ważnym aspektem dla Gminy Żelazków jest pomoc mieszkańcom przy jednoczesnym wsparciu i ochronie środowiska naturalnego, poprzez dofinansowanie w 50% kosztów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Żelazków. Wsparcie to objęło 35 gospodarstw w 2016 roku, natomiast w 2017r. alokacja w gminie na ten projekt wynosi ponad 260 tys. zł.

Obecnie Gmina Żelazków inwestuje w rozwój infrastruktury społecznej. W miejscowości Żelazków powstaje budynek, który ma pełnić funkcję min. pobytu dziennego dla Seniorów. Również w miejscowości Zborów zakończył się I etap budowy Świetlicy Wiejskiej. Gmina Żelazków mając na uwadze dziedzictwo kulturowe regionu w najbliższym czasie planuje przeprowadzić rewitalizację obiektów zabytkowych w m. Żelazków.
W celu poprawienia bezpieczeństwa w niektórych miejscowościach Gminy Żelazków rozpoczęły się prace nad budową oświetlenie ulicznego. Dodatkowo rozpoczęły się prace w terenie gminy dotyczące naprawy ubytków w drogach, które powstały wskutek mrozów. Na rok 2017 zostały zaplanowane także przebudowy dróg: Zborów – Żelazków – Tykadłów – Russów, Borków Stary - Russów, Ilno – Skarszewek.

Gmina Żelazków podjęła także zmiany struktury szkolnej w związku z wejściem w życie ustawy „Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe” oraz nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe. W wyniku konsultacji społecznych, rozmów z mieszkańcami, sołtysami oraz z samymi nauczycielami Wójt Gminy Żelazków Sylwiusz Jakubowski stwierdził iż najważniejszym dla dobra mieszkańców, lokalnych społeczności, a zwłaszcza dla samych uczących się dzieci będzie odtworzenie wszystkich wcześniej istniejących przed ostatnią reformą z 1999 r. szkół podstawowych. Jest to dla Gminy duże wyzwanie zarówno logistyczne jak i finansowe gdyż wymaga to zarówno dostosowania dojazdów dzieci do nowego planu sieci publicznych szkół jak i zakup dodatkowego wyposażenia, pomocy naukowych, ławek itp. Pomimo określonych zmian, nie będzie likwidacji żadnej placówki, władze Gminy w osobie wójta Sylwiusza Jakubowskiego zrobiły wszystko, aby zmiany nie wpłynęły źle na funkcjonowanie szkół. W tym celu zostały podjęte odpowiednie środki, aby dostosować obecne szkoły do wymogów stawianych w ustawie oraz zabezpieczono środki finansowe. W rezultacie na terenie gminy Żelazków będą funkcjonowały następujące szkoły i związki szkół: Szkoła Podstawowa w Goliszewie, Szkoła Podstawowa w Skarszewie, Zespół Szkół w Żelazkowie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dębem, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Russowie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kokaninie.

Celem na najbliższe lata jest utworzenie strefy ekonomicznej w Dębem, rozwój budownictwa jednorodzinnego w m. Niedźwiady oraz budowa zbiornika retencyjno – rekreacyjnego w Dębem.

 

Galeria zdjeć: