Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

diament polskiego samorzadu logo

herb gmina swidnica

Urząd Gminy w Świdnicy
Adres: ul. Długa 38, 66-008 Świdnica
tel. (68) 327-31-15, 327-31-18
fax. (68) 327-31-27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
strona internetowa: www.swidnica.zgora.pl

Gmina Świdnica leży w południowej części woj. lubuskiego, graniczy z miastem Zielona Góra i zajmuje powierzchnię 160 km², a w jej skład wchodzi 11 sołectw zamieszkiwanych przez ponad 6 tys. mieszkańców. Walorem gminy jest położenie przy krajowych i międzynarodowych szlakach komunikacyjnych. Przez gminę przebiega linia kolejowa, a w Grabowcu znajduje się lądowisko, administrowane przez Lasy Państwowe. To sprawia, że gmina jest obszarem tranzytowym, a jej dostępność komunikacyjna jest bardzo dobra. Siedziba gminy – Świdnica – jest oddalona od Zielonej Góry o 10 km i posiada z nią bezpośrednie połączenie DK nr 27.

Gmina ma typowo leśny charakter. Lasy zajmują powierzchnię 10332 ha, tj. 64,2% powierzchni, użytki rolne – 5031 ha (31,3%), a teren zurbanizowany to tylko 4,5 % gminy.

Największym atutem gminy są ludzie, a władz samorządowych – współpraca z ludźmi i konsekwentnie realizowana strategia rozwoju gminy, której głównym celem jest stworzenie warunków życia konkurencyjnych w stosunku do warunków leżącego nieopodal miasta, zarówno pod kątem jakości życia mieszkańców, jak i funkcjonowania podmiotów gospodarczych.

Od 2013 r. gmina jest w 100% skanalizowana i zwodociągowana, od 2010 r. wszystkie miejscowości w gminie zostały objęte poszerzonym publicznym transportem, co zapewnia łatwy dojazd do miasta, a Rada Gminy wprowadziła dodatkowe ulgi dla osób starszych.

Na terenie gminy uruchomiono 2 gminne ośrodki zdrowia. Gmina jest organem prowadzącym dla 2 placówek oświatowych – Zespołu Szkół w Świdnicy oraz Szkoły Podstawowej w Słonem – obie palcówki osiągają bardzo dobre wyniki i plasują się w ścisłej czołówce województwa lubuskiego mimo, że szkoły mają charakter środowiskowy. Zakończona w 2015 r. modernizacja budynków oświatowych zrealizowana w formule ppp z dofinansowaniem unijnym (jeden z niewielu w Polsce projektów hybrydowych) znacząco polepszyła warunki nauki w szkołach, wpłynęła też na ich finansowanie – w ramach inwestycji dokonano termomodernizacji budynków i instalacji ogniw fotowoltaicznych oraz zainstalowano elektroniczny system zarządzania wykorzystaniem energii, w efekcie czego zmniejszyły się koszty utrzymania placówek.

Ciekawa oferta współpracy i zainteresowanie samorządu życiem społecznym miało wpływ na wzrost aktywności mieszkańców – w gminie działa czynnie 25 NGO. Stworzono doskonałe warunki dla rozwoju sportu i rekreacji – funkcjonuje stadion sportowy, 4 boiska wielofunkcyjne, 5 boisk do piłki plażowej i kilka mniejszych wiejskich boisk. W 2010 r. oddano do użytku pełnowymiarową halę, na której odbywają się gminne, regionalne i krajowe zawody sportowe. W 2016r. na Zalewie Świdnickim powstanie wyciąg do nart wodnych.

Mieszkańcy chętnie angażują się w życie społeczne, bo mówiąc potocznie, czują siłę swojego głosu. Wiejskie społeczności z powodzeniem i bardzo efektywnie gospodarują „swoimi” pieniędzmi z funduszu sołeckiego, który ma charakter budżetu partycypacyjnego. Oprócz tego droższe, ale ważne dla poszczególnych sołectw inicjatywy zgłaszane są do budżetu gminy i tam konkurują miedzy sobą. Odrębne finansowanie wiejskich inicjatyw to oczywiście program współpracy z NGO, dzięki temu, że każda wieś ma swoje stowarzyszenie staje się on dodatkowym źródłem finansowania dla społeczności gminnej.

Dzięki atrakcyjnej polityce podatkowej swoje zakłady produkcyjne lokuje tu coraz więcej podmiotów gospodarczych.

Dobre warunki życia dla mieszkańców, to jest cel władz i pracowników samorządowych. Chodzi nie tylko o kanalizację, dostęp do internetu i dobre szkoły – to już mamy. Ważny jest też standard usług komunalnych. Poważnym problemem w małych gminach jest tzw. ustawa śmieciowa, nam się udało tak zorganizować gminny system, że działa wzorowo. Jest taniej, bardzo sprawnie (a na terenie wiejskim nie zawsze jest łatwo z dojazdem), praktycznie 100% mieszkańców korzysta z możliwości segregowania śmieci, a gmina osiąga bardzo wysokie wyniki odpadów podlegających recyklingowi.

 

Galeria zdjeć: