Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

 • Przedstawiamy Laureatów Ogólnopolskiego Plebiscytu Orły Polskiego Samorządu 2018!

  W piątkowy wieczór 22 czerwca br. w Sangate Hotel Airport w Warszawie odbyła się Wielka Gala „Polska Przedsiębiorczość”. Podczas gali poznaliśmy Laureatów Ogólnopolskiego Plebiscytu ORŁY POLSKIEGO SAMORZĄDU, realizowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu SAMORZĄDOWA MARKA ROKU.
  Uroczystość w znakomity sposób poprowadzili Anna Dec oraz Krzysztof Ibisz. Zgromadzonych gości powitał gospodarz wieczoru Pan Robert Składowski – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, który pogratulował obecnym ich sukcesów oraz podsumował 10 lat Plebiscytu Orły Polskiego Samorządu. Słowa uznania i gratulacje Laureatom przekazali również Pan Janusz Piechociński – Wicepremier, Minister Gospodarki w latach 2012 - 2015, a obecnie Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja oraz Pan Profesor Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego – reformator polskiego rynku pracy i prawa pracy.

  Ogólnopolski Program Promocji Regionów Samorządowa Marka Roku to inicjatywa, której celem jest budowanie i umacnianie pozycji polskich samorządów jako silnych marek, potrafiących wykorzystać pojawiające się możliwości rozwoju, a tym samym uczynić swoje lokalne ojczyzny bardziej przyjazne we współpracy z mieszkańcami, turystami oraz przedsiębiorcami i inwestorami.

  W ramach Programu realizowany jest Ogólnopolski Plebiscyt Orły Polskiego Samorządu, który od dekady promuje samorządy i buduje ich pozytywny wizerunek, a także umacnia pozycję gmin podnoszących standard życia mieszkańców oraz wykazujących otwartość i przychylność we współpracy z mieszkańcami, inwestorami i przedsiębiorcami oraz turystami. Plebiscyt pokazuje rozwój, konkurencyjność i innowacyjność polskich gmin, miast i regionów.

  Patronat nad Programem objęła Polska Organizacja Turystyczna, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz większość urzędów wojewódzkich i marszałkowskich, a także izby gospodarcze i przemysłowo-handlowe.

  W tym roku Rada Programowa, w skład której weszli przedstawiciele patronów honorowych, instytucji współpracujących oraz współorganizatorów, wyłoniła Laureatów nagród: Gmina Roku 2018, Gmina Atrakcyjna Turystycznie 2018 oraz Najlepszy Wójt, Burmistrz, Prezydent Miasta Roku 2018.
  Nagrody przyznawane są za innowacyjne i prorozwojowe działania inwestycyjne oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych w zakresie ochrony środowiska, działań proekologicznych, infrastruktury technicznej a także edukacji, kultury i sportu, polityki prorodzinnej.

  Ponadto przyznano jubileuszowe nagrody specjalne: Powiat Dziesięciolecia, Gmina Dziesięciolecia, a także Najlepszy Wójt/ Burmistrz/ Prezydent Miasta Dziesięciolecia. Nagrody te podkreślają solidność, jakość oraz najwyższe standardy, jakimi w sposób szczególny i niepowtarzalny wyróżniają się dotychczasowi Laureaci dziesięciu edycji Plebiscytu. Za szczególne osiągnięcia oraz za wkład w rozwój samorządności w Polsce, a także za wsparcie Ogólnopolskiego Programu Promocji Regionów SAMORZĄDOWA MARKA ROKU przyznano wyróżnienia Zasłużony dla Polskiego Samorządu.

  Wręczanie prestiżowych nagród rozpoczęto od uhonorowanych zaszczytnym tytułem Gmina Roku 2018 oraz Najlepszy Wójt/ Burmistrz/ Prezydent Miasta 2018. Nagrody dla Laureatów wręczyli: Pan Tomasz Waźbiński – Dyrektor Narodowego Instytutu Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Pan Lesław Wiatrowski – Wiceprezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl.

   

  Gmina Roku 2018 (poziom ogólnopolski)

  Miasto Rzeszów - gmina miejska
  Gmina Brzeg Dolny - gmina miejsko-wiejska
  Gmina Dobrzyca - gmina miejsko-wiejska
  Gmina Ropczyce - gmina miejsko-wiejska
  Gmina Twardogóra - gmina miejsko-wiejska
  Gmina Czarnocin - gmina wiejska
  Gmina Jerzmanowa - gmina wiejska
  Gmina Osielsko - gmina wiejska
  Gmina Zabierzów - gmina wiejska

   

  Gmina Atrakcyjna Turystycznie 2018

  Kurort Lądek-Zdrój

   

  Najlepszy Wójt / Burmistrz / Prezydent Miasta Roku 2018

  Najlepszy Prezydent Miasta Roku 2018 - Tadeusz Ferenc - Prezydent Miasta Rzeszowa
  Najlepszy Burmistrz Roku 2018 - Stanisław Jastrzębski - Burmistrz Gminy Brzeg Dolny
  Najlepszy Burmistrz Roku 2018 - Roman Kaczmarczyk - Burmistrz Lądka-Zdroju
  Najlepszy Burmistrz Roku 2018 - Robert Lewandowski - Burmistrz Gminy Żmigród
  Najlepszy Burmistrz Roku 2018 – Andrzej Jaros - Burmistrz Miasta i Gminy Wolbórz
  Najlepszy Burmistrz Roku 2018 - Jarosław Pietrzak - Burmistrz Gminy Dobrzyca
  Najlepszy Burmistrz Roku 2018 - Zbigniew Potyrała - Burmistrz Gminy Twardogóra
  Najlepszy Wójt Roku 2018 - Wojciech Sypniewski - Wójt Gminy Osielsko

  Gmina Roku (poziom regionalny)

  Podlaska Gmina Roku 2018 - Miasto Grajewo - gmina miejska
  Dolnośląska Gmina Roku 2018 - Gmina Żmigród - gmina miejsko-wiejska
  Mazowiecka Gmina Roku 2018 - Gmina Łyse - gmina wiejska
  Wielkopolska Gmina Roku 2018 - Gmina Kawęczyn - gmina wiejska
  Wielkopolska Gmina Roku 2018 - Gmina Kwilcz - gmina wiejska

  Kolejnymi nagrodzonymi byli Laureaci jubileuszowych nagród specjalnych Powiat Dziesięciolecia, Gmina Dziesięciolecia oraz Najlepszy Wójt/ Burmistrz/ Prezydent Miasta Dziesięciolecia. Zaszczytne nagrody Laureaci otrzymali z rąk Pana Janusza Piechocińskiego - Wicepremiera, Ministra Gospodarki w latach 2012 - 2015, a obecnie Prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja oraz Pana Piotra Podgórskiego – Wiceprezesa Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl

  Powiat 10-lecia

  Powiat 10-lecia - Powiat Warszawski Zachodni


  Gmina 10-lecia


  Gmina 10-lecia - Gmina Błonie
  Gmina 10-lecia - Gmina Grabów
  Gmina 10-lecia - Gmina Miasta Wejherowa
  Gmina 10-lecia - Gmina Narewka
  Gmina 10-lecia - Gmina Siedlce
  Gmina 10-lecia - Gmina Świdnica
  Gmina 10-lecia - Gmina Wilkowice
  Gmina 10-lecia - Gmina Zakrzew
  Gmina 10-lecia - Miasto Kostrzyn nad Odrą

   

  Najlepszy Wójt / Burmistrz / Prezydent Miasta 10-lecia

  Najlepszy Wójt 10-lecia - Maria Jolanta Batycka-Wąsik - Wójt Gminy Lesznowola
  Najlepszy Wójt 10-lecia - Sławomir Białkowski - Wójt Gminy Zakrzew
  Najlepszy Wójt 10-lecia - Grzegorz Czapla - Wójt Gminy Ożarowice
  Najlepszy Prezydent Miasta 10-lecia - Krzysztof Hildebrandt - Prezydent Miasta Wejherowa
  Najlepszy Wójt 10-lecia - Adam Jaskulski - Wójt Gminy Świdnica
  Najlepszy Wójt 10-lecia - Marek Kiwit - Wójt Gminy Ciechanów
  Najlepszy Burmistrz 10-lecia - Andrzej Ludwik Kunt - Burmistrz Kostrzyna nad Odrą
  Najlepszy Wójt 10-lecia - Mieczysław Rączka - Wójt Gminy Wilkowice
  Najlepszy Burmistrz 10-lecia - Zenon Reszka - Burmistrz Błonia

   

  Honorowy tytuł Zasłużony dla Polskiego Samorządu otrzymały instytucje, które aktywnie i merytorycznie przez ostatnie lata wspierały Ogólnopolski Program Promocji Regionów SAMORZADOWA MARKA ROKU. Nagrody wręczyli Pan Janusz Piechociński - Wicepremier, Minister Gospodarki w latach 2012 - 2015, a obecnie Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja oraz Pan Piotr Podgórski – Wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl

  Zasłużony dla Polskiego Samorządu

  Polska Organizacja Turystyczna
  Związek Powiatów Polskich
  Związek Województwa Rzeczypospolitej Polskiej

  Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, a goście bawili się przy muzyce gwiazd wieczoru: Andrzej Rybińskiego oraz Mateusza Mijala.
  Podczas wieczoru przeprowadzona została również licytacja na rzecz Fundacji LATAWIEC, której celem jest utworzenie Specjalnej Szkoły Podstawowej dla dzieci z autyzmem. Szkoła będzie miejscem, w którym każde dziecko poczuje się kimś ważnym i wyjątkowym, a rodzice znajda zrozumienie, pomoc i wsparcie. 

   
 • Wsparcie dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej


  Wpływ branży turystycznej na polską gospodarkę stale rośnie. Najnowsze dane ukazują, że w 2016 roku wygenerowała ona 6% polskiego PKB.

  Wzrost ruchu turystycznego stymuluje rozwój przedsiębiorczości i innowacji, powoduje zwiększenie przychodów nie tylko firm obsługujących turystów, ale także samorządów lokalnych. To właśnie dlatego rozwój branży turystycznej wspierany jest zarówno z środków krajowych jak i funduszy unijnych.

  Więcej…  
 • Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowej X edycji naszego Plebiscytu

   

  Przypominamy, że ruszyła jubileuszowa - 10 edycja Ogólnopolskiego Plebiscytu Orły Polskiego Samorządu. Plebiscyt realizowany jest w ramach Programu Samorządowa Marka Roku. O wyjątkowości tej edycji świadczą nie tylko jej uczestnicy, ale również patroni i partnerzy, którym już dziś bardzo dziękujemy za to, że wspólnie z nami chcą pokazywać i promować dobre, samorządowe wzorce!


   

   
 • Polska Organizacja Turystyczna objęła Patronatem Honorowym kolejną edycję Programu Samorządowa Marka Roku

  Od kilku lat Polska Organizacja Turystyczna jest Patronem Honorowym Programu Samorządowa Marka Roku, dlatego też chcemy nieco przybliżyć Państwu  jej działalność.

  Polska Organizacja Turystyczna jest jedną z ponad 200 działających na świecie narodowych organizacji turystycznych. Jest agencją rządową wspierającą podmioty, które zajmują się turystyką. Celem POT jest wypromowanie Polski jako kraju atrakcyjnego dla turystów, nowoczesnego, z wysokimi standardami usług i korzystnymi cenami. Działania na rzecz promocji i rozwoju turystyki polskiej prowadzone są zarówno w kraju jak i za granicą. W celu wzmocnienia wizerunku polskiego produktu turystycznego POT współpracuje z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi. W ramach tej współpracy organizowany jest szereg kampanii, liczne imprezy promocyjne, seminaria, szkolenia a także druk wydawnictw promocyjnych o Polsce, które ukazują się w 12 językach. W ramach utworzonych konsorcjów produktowych promowana jest turystyka aktywna, uzdrowiskowa, biznesowa, kulinarna i wiejska. Zapraszani są do Polski zagraniczni dziennikarze i touroperatorzy, czego efektem są liczne artykuły o Polsce w zagranicznych mediach. Wiedza o tendencjach na światowym rynku turystycznym pozwala POT wyznaczać priorytety w polskiej turystyce.

  Zapewniamy, że będziemy jeszcze Państwa zapoznawać z działalnością Polskiej Organizacji Turystycznej.

   

liderpolskiego samorzadu

image001

Gmina Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
43-365 Wilkowice
tel. 33 4990077
www.wilkowice.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Mieczysław Rączka - jako Wójt od 2006 roku prowadzi konsekwentne działania zmierzające do ożywienia gospodarczego tego terenu, co doprowadziło obecnie do utworzenia prężnie działającej, w pełni uzbrojonej i wyposażonej w niezbędne media oraz z dogodnym ciągiem dojazdowym strefy przemysłowej. Dzięki tym staraniom udało się przekonać wielu inwestorów do ulokowania w Gminie Wilkowice swojej działalności gospodarczej. Działania te zdecydowanie poprawiły walory i konkurencyjność gminy. W chwili obecnej ok. 20 firm wybudowało lub w niedalekiej przyszłości będą budowały swoje siedziby.

Strefa przemysłowa jest ogromną szansą dla gminy powodując jej stały i zrównoważony rozwój.
Dzięki napływowi nowych inwestycji powstają nowe miejsca pracy, z których korzystają nie tylko mieszkańcy Gminy Wilkowice, ale i gmin sąsiednich. Istnienie strefy przekłada się również na zdecydowanie większe wpływy z podatku. Dodatkowe znaczne wpływy do budżety gminy umożliwiają sprawne finansowanie, rozpoczętej obecnie, nowej inwestycji polegającej na budowie kanalizacji w rejonach aglomeracji, gdzie jeszcze jej brak. Koszt projektu to ponad 100 mln zł!
Dzięki środkom pozyskanym ze strefy przemysłowej oraz środkom unijnym planowanych jest wiele inwestycji, które przyczynią się do poprawy infrastruktury i atrakcyjności Gminy oraz podniosą jakość życia mieszkańców.

Ponadto podczas piastowania stanowiska wójta, wg jego strategii wybudowano stadion lekkoatletyczny oraz infrastrukturę sportową przy każdej szkole w gminie. Przeprowadzono termomodernizacje i remonty szkół, budynków OSP, budynków użyteczności publicznej, w zakresie bezpieczeństwa zmodernizowano oświetlenia ulic, wybudowano chodniki, na bieżąco przeprowadzane są remonty i budowy dróg na terenie gminy. Ponad 50% terenu gminy zostało skanalizowane wyłącznie ze środków budżetu gminy.

Organizowanych jest szereg uroczystości kulturalnych, których celem jest stymulowanie mieszkańców do współdecydowania o kierunku rozwoju gminy Wilkowice.

Gmina Wilkowice posiada również walory turystyczne, jest malowniczo położona na pograniczu Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego oraz Kotliny Żywieckiej. Pan Wójt dba również o to, aby wykorzystać te walory dla rozwoju gminy, dlatego stwarza dogodne warunki do rekreacji i uprawiania sportu. Ciągłej poprawie ulegają warunki do uprawiania bezpiecznej turystyki pieszej, kolarstwa górskiego i narciarstwa biegowego.

 

logo wilkowice

Serdecznie zapraszam do Gminy Wilkowice położonej na pograniczu Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego oraz Kotliny Żywieckiej. Gmina znajduje się w południowej części województwa śląskiego, w pobliżu miasta Bielska-Białej. W jej skład wchodzą trzy sołectwa: Bystra, Meszna oraz Wilkowice. Przez gminę przebiegają ważne szlaki handlowe i turystyczne oraz trasa kolejowa.

Nasza gmina posiada niezwykle dogodne warunki do rekreacji i uprawiania sportu. Otoczona jest pasmem gór Beskidu Śląskiego z Kozią Górą, Szyndzielnią, Klimczokiem, Magurą oraz gór Beskidu Małego z Czuplem, Magurką Wilkowicką, Rogaczem. Wszystkie są połączone gęstą siecią znakowanych szlaków turystycznych oraz szlakami narciarskimi. Na terenie gminy funkcjonują trzy schroniska górskie PTTK na Magurce Wilkowickiej, Klimczoku i Szyndzielni, liczne gospodarstwa agroturystyczne, a także, chatka studencka i ośrodek harcerski.

Turystom, chcącym zapoznać się z kulturą regionu, proponujemy żeby odwiedzili willę Juliana Fałata, tzw. „Fałatówkę”, w Bystrej, gdzie obecnie mieści się muzeum biograficzno-artystyczne słynnego malarza oraz dwa niezmiernie interesujące obiekty sakralne: neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Wilkowicach z końca XIX w. oraz zabytkowa XVIII-wieczna kaplica Matki Boskiej Siewnej w Mesznej.

Corocznie na terenie gminy organizowanych jest wiele imprez kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. Cyklicznie organizowane są imprezy kulturalne, wśród których należy wymienić dni poszczególnych sołectw, Bystrzańskie Recitale Organowe, Rekonstrukcję bitwy polsko-szwedzkiej, Święto Plonów, festiwal chórów Gaude Cantem oraz wiele imprez sportowych i rozrywkowych, takich jak Puchar Magurki w biegach narciarskich „Śladami Arcyksiężnej Marii Teresy”, rowerowy wyścig „Magurka Uphill” oraz liczne rozgrywki sportowe i turnieje adresowane do mieszkańców regionu. Organizacja w/w eventów jest możliwa dzięki dostępności doskonale rozwiniętej infrastruktury kulturalnej i sportowej.

herb gminy

Poza działaniami mającymi na celu rozwój kulturalno-sportowy nasza gmina dba również o rozwój przedsiębiorczości. Od 2006 roku, jako wójt, prowadzę konsekwentne działania zmierzające do ożywienia gospodarczego tego terenu, co doprowadziło obecnie do utworzenia prężnie działającej strefy przemysłowej. Dzięki naszym staraniom udało się przekonać wielu inwestorów do ulokowania u nas swojej działalności gospodarczej. W chwili obecnej takie firmy jak: Lenko S.A., Bulten Polska S.A., Przedsiębiorstwo Produkcyjne Adamus, Pol-Lab, Eko-Wtór, Sil-Trade, EURO-WIND, Kera Ceramika, PROSPERPLAST, MIKA SP. z o.o., P.A. NOVA, TECHSYSTEM wybudowały, budują lub w niedalekiej przyszłości będą budować swoje siedziby.

Wierzę, że strefa przemysłowa jest ogromną szansą dla naszej gminy powodując jej stały i zrównoważony rozwój. Dzięki napływowi nowych inwestycji powstaną nowe miejsca pracy. Co oczywiste, istnienie strefy przełoży się również na zdecydowanie większe wpływy z podatku. Dodatkowe znaczne wpływy do budżety gminy umożliwią nam sprawne finansowanie rozpoczynanej obecnie nowej inwestycji polegającej na budowie kanalizacji w rejonach aglomeracji, gdzie jeszcze jej brak. Koszt projektu to ponad 100 mln zł!

Dzięki środkom, jakie pozyskamy ze strefy przemysłowej oraz środkom unijnym planujemy zrealizować, w niedalekiej przyszłości, jeszcze wiele inwestycji, które przyczynią się do poprawy infrastruktury i atrakcyjności naszej Gminy i zadowolenie mieszkańców.
 
Mieczysław Rączka
Wójt Gminy Wilkowice

 

Galeria zdjeć: