Samorządowa Marka Roku

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Aktualności

Zamknij

Aktualności

liderpolskiego samorzadu

image001

Gmina Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
43-365 Wilkowice
tel. 33 4990077
www.wilkowice.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Mieczysław Rączka - jako Wójt od 2006 roku prowadzi konsekwentne działania zmierzające do ożywienia gospodarczego tego terenu, co doprowadziło obecnie do utworzenia prężnie działającej, w pełni uzbrojonej i wyposażonej w niezbędne media oraz z dogodnym ciągiem dojazdowym strefy przemysłowej. Dzięki tym staraniom udało się przekonać wielu inwestorów do ulokowania w Gminie Wilkowice swojej działalności gospodarczej. Działania te zdecydowanie poprawiły walory i konkurencyjność gminy. W chwili obecnej ok. 20 firm wybudowało lub w niedalekiej przyszłości będą budowały swoje siedziby.

Strefa przemysłowa jest ogromną szansą dla gminy powodując jej stały i zrównoważony rozwój.
Dzięki napływowi nowych inwestycji powstają nowe miejsca pracy, z których korzystają nie tylko mieszkańcy Gminy Wilkowice, ale i gmin sąsiednich. Istnienie strefy przekłada się również na zdecydowanie większe wpływy z podatku. Dodatkowe znaczne wpływy do budżety gminy umożliwiają sprawne finansowanie, rozpoczętej obecnie, nowej inwestycji polegającej na budowie kanalizacji w rejonach aglomeracji, gdzie jeszcze jej brak. Koszt projektu to ponad 100 mln zł!
Dzięki środkom pozyskanym ze strefy przemysłowej oraz środkom unijnym planowanych jest wiele inwestycji, które przyczynią się do poprawy infrastruktury i atrakcyjności Gminy oraz podniosą jakość życia mieszkańców.

Ponadto podczas piastowania stanowiska wójta, wg jego strategii wybudowano stadion lekkoatletyczny oraz infrastrukturę sportową przy każdej szkole w gminie. Przeprowadzono termomodernizacje i remonty szkół, budynków OSP, budynków użyteczności publicznej, w zakresie bezpieczeństwa zmodernizowano oświetlenia ulic, wybudowano chodniki, na bieżąco przeprowadzane są remonty i budowy dróg na terenie gminy. Ponad 50% terenu gminy zostało skanalizowane wyłącznie ze środków budżetu gminy.

Organizowanych jest szereg uroczystości kulturalnych, których celem jest stymulowanie mieszkańców do współdecydowania o kierunku rozwoju gminy Wilkowice.

Gmina Wilkowice posiada również walory turystyczne, jest malowniczo położona na pograniczu Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego oraz Kotliny Żywieckiej. Pan Wójt dba również o to, aby wykorzystać te walory dla rozwoju gminy, dlatego stwarza dogodne warunki do rekreacji i uprawiania sportu. Ciągłej poprawie ulegają warunki do uprawiania bezpiecznej turystyki pieszej, kolarstwa górskiego i narciarstwa biegowego.

 

logo wilkowice

Serdecznie zapraszam do Gminy Wilkowice położonej na pograniczu Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego oraz Kotliny Żywieckiej. Gmina znajduje się w południowej części województwa śląskiego, w pobliżu miasta Bielska-Białej. W jej skład wchodzą trzy sołectwa: Bystra, Meszna oraz Wilkowice. Przez gminę przebiegają ważne szlaki handlowe i turystyczne oraz trasa kolejowa.

Nasza gmina posiada niezwykle dogodne warunki do rekreacji i uprawiania sportu. Otoczona jest pasmem gór Beskidu Śląskiego z Kozią Górą, Szyndzielnią, Klimczokiem, Magurą oraz gór Beskidu Małego z Czuplem, Magurką Wilkowicką, Rogaczem. Wszystkie są połączone gęstą siecią znakowanych szlaków turystycznych oraz szlakami narciarskimi. Na terenie gminy funkcjonują trzy schroniska górskie PTTK na Magurce Wilkowickiej, Klimczoku i Szyndzielni, liczne gospodarstwa agroturystyczne, a także, chatka studencka i ośrodek harcerski.

Turystom, chcącym zapoznać się z kulturą regionu, proponujemy żeby odwiedzili willę Juliana Fałata, tzw. „Fałatówkę”, w Bystrej, gdzie obecnie mieści się muzeum biograficzno-artystyczne słynnego malarza oraz dwa niezmiernie interesujące obiekty sakralne: neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Wilkowicach z końca XIX w. oraz zabytkowa XVIII-wieczna kaplica Matki Boskiej Siewnej w Mesznej.

Corocznie na terenie gminy organizowanych jest wiele imprez kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. Cyklicznie organizowane są imprezy kulturalne, wśród których należy wymienić dni poszczególnych sołectw, Bystrzańskie Recitale Organowe, Rekonstrukcję bitwy polsko-szwedzkiej, Święto Plonów, festiwal chórów Gaude Cantem oraz wiele imprez sportowych i rozrywkowych, takich jak Puchar Magurki w biegach narciarskich „Śladami Arcyksiężnej Marii Teresy”, rowerowy wyścig „Magurka Uphill” oraz liczne rozgrywki sportowe i turnieje adresowane do mieszkańców regionu. Organizacja w/w eventów jest możliwa dzięki dostępności doskonale rozwiniętej infrastruktury kulturalnej i sportowej.

herb gminy

Poza działaniami mającymi na celu rozwój kulturalno-sportowy nasza gmina dba również o rozwój przedsiębiorczości. Od 2006 roku, jako wójt, prowadzę konsekwentne działania zmierzające do ożywienia gospodarczego tego terenu, co doprowadziło obecnie do utworzenia prężnie działającej strefy przemysłowej. Dzięki naszym staraniom udało się przekonać wielu inwestorów do ulokowania u nas swojej działalności gospodarczej. W chwili obecnej takie firmy jak: Lenko S.A., Bulten Polska S.A., Przedsiębiorstwo Produkcyjne Adamus, Pol-Lab, Eko-Wtór, Sil-Trade, EURO-WIND, Kera Ceramika, PROSPERPLAST, MIKA SP. z o.o., P.A. NOVA, TECHSYSTEM wybudowały, budują lub w niedalekiej przyszłości będą budować swoje siedziby.

Wierzę, że strefa przemysłowa jest ogromną szansą dla naszej gminy powodując jej stały i zrównoważony rozwój. Dzięki napływowi nowych inwestycji powstaną nowe miejsca pracy. Co oczywiste, istnienie strefy przełoży się również na zdecydowanie większe wpływy z podatku. Dodatkowe znaczne wpływy do budżety gminy umożliwią nam sprawne finansowanie rozpoczynanej obecnie nowej inwestycji polegającej na budowie kanalizacji w rejonach aglomeracji, gdzie jeszcze jej brak. Koszt projektu to ponad 100 mln zł!

Dzięki środkom, jakie pozyskamy ze strefy przemysłowej oraz środkom unijnym planujemy zrealizować, w niedalekiej przyszłości, jeszcze wiele inwestycji, które przyczynią się do poprawy infrastruktury i atrakcyjności naszej Gminy i zadowolenie mieszkańców.
 
Mieczysław Rączka
Wójt Gminy Wilkowice

 

Galeria zdjeć: